1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
harina [27]
3 years ago
12

Northside Middle School spent $1187.50 on 95 math books. How much did each book cost?

Mathematics
2 answers:
trasher [3.6K]3 years ago
6 0

Answer:

Each book cost $12.50 dollars.

Step-by-step explanation:

1,187.50 / 95 = 12.50

soldi70 [24.7K]3 years ago
5 0
I think the answer is $12.50.

You can get this answer by dividing 1187.50 by 95
You might be interested in
Can somebody plz help and try answering these word problems correctly thanks!
Nookie1986 [14]

Answer:

21. is 18 dollars

22. is 75 dollars

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
During a sale, everything in the store was ⅕ off the ticketed price. What percent of an item's original price should you expect
tiny-mole [99]
You would pay 80% of the original price because 1/5 is 20% and you would subtract 20 from 100 to get 80 as your answer 

Hope this Helps :3
4 0
3 years ago
Write the following numeral in words.<br> 616 845
Svetradugi [14.3K]

Answer:

six hundred sixteen thousand eight hundred forty five

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please answer this correctly without making mistakes
lana [24]

Answer:

1 pound 3 ounces

Step-by-step explanation:

Lemme know if it's correct

5 0
3 years ago
What is 0.9 as a fraction in simplest form
Brums [2.3K]
9/10 is the answer. Basic elementary math
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Is the following definition of obtuse angles reversible? If yes, write it as a true biconditional.
    8·1 answer
  • Please help I don't know how to do this
    7·1 answer
  • 3/2 x 3 x 1/5 please help me
    12·1 answer
  • What is the solution of the absolute value inequality 3x-6&lt;6? [Write the solution as single compound inequality based on the
    5·1 answer
  • 5 1/4 divided by 1/8
    14·2 answers
  • Ayo someome help quick i’ll give you brainliest
    15·1 answer
  • Use logarithmic differentiation to find dy/dx: y=((x^3)(2x+3)^1/2) / (x-2)^2
    7·2 answers
  • Please Help Me With This Geometry Problem
    6·1 answer
  • I need help<br><br>I missed the last classes and missed the explanation of the content ​
    15·1 answer
  • Click an item in the list or group of pictures at the bottom of the problem and, holding the button down, drag it into the corre
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!