1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Greeley [361]
2 years ago
15

Help me please.. there is no option on here for Human Resources principals, so I jus clicked business as the subject..

Business
2 answers:
Phoenix [80]2 years ago
6 0

Answer:

my point of view is the answer d

Explanation:

shutvik [7]2 years ago
5 0

Answer:

B

Explanation:

A "<u>decline</u> in wages" means a <em>change</em> happened that <em>caused</em> the wages to <u>decrease</u> (get smaller and smaller). Change is the event, and cause is the effect. Therefore, answer B is the only one that shows a negative event.

You might be interested in
Which of the following is something you can do to protect yourself from being pinned?
solmaris [256]

the answer is B, hope this helps.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
What is accountability
Rama09 [41]

Accountability is a promise that a person or a group will be judged on how they perform or behave in relation to anything for which they are accountable.

Though more from the standpoint of oversight, the phrase refers to accountability. For instance, an employee might be in charge of making sure that a response to an RFP (request for proposals) complies with all the standards. Consequences may or may not occur if the work is not completed satisfactorily. Accountability, on the other hand, indicates that the worker is required to successfully complete the task and will need to at least justify their failure.

Learn more about Accountability here

brainly.com/question/980342

#SPJ10

5 0
1 year ago
Which of the following were reasons for wanting government control of the railroad and large production entities? economic gap b
kondaur [170]
The major reason that government control or regulation of railroads and large production entities because of monopolies. In the late 19th and early 20th centuries there was major growth in industries such as the railroad and oil industries in the United States, at this time companies became monopolies in these industries and thus there was pressure on the U.S. Government to weaken the control of these monopolies. 
3 0
2 years ago
James Corporation is planning to issue bonds with a face value of $502,500 and a coupon rate of 6 percent. The bonds mature in 7
sweet-ann [11.9K]

Answer:

a.

Bond Price  = $563,333.90007 rounded off to $563,333.90

b.

Bond Price  = $502500

c.

Bond Price  = $437232.16025 rounded off to $437232.16

Explanation:

To calculate the quote/price of the bond today, which is the present value of the bond, we will use the formula for the price of the bond. As the bond is a semi annual bond, we will use the semi annual coupon payment, semi annual number of periods and semi annual YTM. The formula to calculate the price of the bonds today is attached.

a. Case A: Market interest rate (annual): 4 percent

Coupon Payment (C) = 502500 * 0.06 * 6/12 = $15075

Total periods remaining (n) = 7 * 2 = 14

r or YTM = 4% * 6/12  =  0.02 or 2%    

 

Bond Price = 15075 * [( 1 - (1+0.02)^-14) / 0.02]  + 502500 / (1+0.02)^14

Bond Price  = $563,333.90007 rounded off to $563,333.90

 

b. Case B: Market interest rate (annual): 6 percent

Coupon Payment (C) = 502500 * 0.06 * 6/12 = $15075

Total periods remaining (n) = 7 * 2 = 14

r or YTM = 6% * 6/12  =  0.03 or 3%    

 

Bond Price = 15075 * [( 1 - (1+0.03)^-14) / 0.03]  + 502500 / (1+0.03)^14

Bond Price  = $502500

c. Case C: Market interest rate (annual): 8.5 percent.

Coupon Payment (C) = 502500 * 0.06 * 6/12 = $15075

Total periods remaining (n) = 7 * 2 = 14

r or YTM = 8.5% * 6/12  =  0.0425 or 4.25%    

 

Bond Price = 15075 * [( 1 - (1+0.0425)^-14) / 0.0425] + 502500/(1+0.0425)^14

Bond Price  = $437232.16025 rounded off to $437232.16

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following is false regarding the statute of frauds? a. It relates to fraudulent contracts. b. It does not address i
    14·1 answer
  • An equipment costing $60,000 is being evaluated for a production process at Don Jones Co. The expected benefits per year is $4,5
    6·1 answer
  • Loger's, a high-end apparel company in Bruslon, an Asian country, cuts back on production as consumers start turning to basic pr
    9·1 answer
  • Two ways for a company to guarantee quality of a product are quality control and quality ___________.
    6·1 answer
  • You are starting the four-year college education today, and you are worried if you have enough money in your account for tuition
    10·1 answer
  • In the AD partnership, Allen's capital is $140,000 and Daniel's is $40,000 and they share income in a 3:1 ratio, respectively. T
    11·1 answer
  • Patti Company owns 80% of the common stock of Shannon, Inc. In the current year, Patti reports sales of
    9·1 answer
  • The bond of Tuckpeck is 8¼ 14. The bond traded for a high of 93.25 and closed at 93. The current yield of the bond to the neares
    5·1 answer
  • Store A uses the newsvendor model to manage its inventory. Demand for its product is normally distributed with a mean of 500 and
    9·1 answer
  • Managers use a ______ strategy to distinguish their products from those of their competitors by focusing on characteristics such
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!