1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kari74 [83]
3 years ago
10

Which figures are polygons?

Mathematics
1 answer:
LenaWriter [7]3 years ago
3 0
A B and D

A & D are known as irregular polygons
You might be interested in
3. Find the range of this function.
valkas [14]

Answer:

The answer is three

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Two students Are reading a novel Ashley read 10 pages per day Carly reads eight pages per day but she starts early and is alread
iren [92.7K]

Answer:

  • P = 10D
  • P = 8D +40

Step-by-step explanation:

Ashley's page count is ...

  P = 10D

Carly's page count is ...

  P = 8D +40

_____

The page count is the product of the pages per day and the number of days. Since Carly started with a page count of 40, that is added to the product.

4 0
4 years ago
I need help with this practice problem
Norma-Jean [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

V of a sphere is (4/3)*pi*r³, and because we have 3 scoops

V = 3* (4/3) * 3.14 * 4³ = 4* 3.14 * 4³ = 803.84 cm³

3 0
3 years ago
At a soccer match, for every goal team A scored, team B scored 3 goals. The ratio of the number of goals scored by team A to the
anastassius [24]

Answer:

1 to 3

Step-by-step explanation:

For every goal team A scored, team B scored 3 goals.

So when team A scores 1 goal,

Team B scores 3 goals.

1 goal, 3 goals

1:3, or 1 to 3

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the answer to these 5 questions this worth 20 points btw
Sunny_sXe [5.5K]
1. 900 gallons will be burned in 3 hours.

2. 50 gallons of gasoline weighs 300 pounds.

3. 2,124 = 59 yards

4. The person weighs 48 pounds

5. 12 people = 6 tablespoons
8 0
3 years ago
Other questions:
  • A pet supply store sells a 20-pound bag of dog food $23.44. find the unit price what is the error of 20 divided by 23.44=.85
    11·1 answer
  • HELP ASAP WILL GIVE BRAINLIESET A regulation basketball has a diameter of 9.4 inches. What is the volume of the ball? A) 19.69 i
    14·1 answer
  • Suppose a parabola has an axis of symmetry at x = -5, a maximum height of 9, and passes through the point (-7,1). write an equat
    7·1 answer
  • In a class experiment, Sean finds that the probability that a student plays soccer is 12/25. If the school population is 300, ho
    6·1 answer
  • a particular species of bamboo can grow up to 91 centimeters in a day. how fast is this in inches per hour
    12·1 answer
  • NEED ASAP HELPPPP !!!!!!!!!!
    9·1 answer
  • Brainliest for correct answer
    15·1 answer
  • Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can you buy for $1.00?
    12·2 answers
  • Which is a irrational number?
    7·1 answer
  • Solve for X. Geometry
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!