She can use 12 jewels for each pair of jeans. In fact, using 12 jewels per jeans implies that she will use
jewels. The two remaining jewels can't be used on any pair of jeans, otherwise she wouldn't use the same number of jewels for each jeans.
This derives from the fact that, if you divide 50 by 4, you get a result of 12 with a remainder of 2.
Answer:
Adult= $24
child= $21
Step-by-step explanation:
first let's create an equation for each one.
Day 1: 7x+8y=168
day 2: 14x+13y=294
By doing so we can either graph and get the points for x,y or we can substitute each (x=0) (y=0) and solve manually.
x-int.= (24,0)
y-int.=(0,21)
T will travel 81 m/s because addin six to 21 gives you 27 so take that times three and you get 81 m/s hope this helps
$12552 because after rebate $3,138 would be reduced from the price making the ending price be $12,552