1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paul [167]
3 years ago
10

Find the product and explain the process and reasoning step by step $0.79 × 3.7 =

Mathematics
2 answers:
tatiyna3 years ago
7 0

Answer:

Answer = √18

step-by-step explanation:

the absolute value of a complex number is its distance from zero on graph. the formula for absolute value of a complex number is:

|a+bi|= √(a^2+b^2 )

where a is the real part of the complex number and b is the imaginary part of the complex number.

so for the given number,

a= -4

b=-√2

putting in the formula:

|-4-√2 i|= √)^2+(-√2)^2 )

= √(16+2)

=√18   ..

Step-by-step explanation:

andrezito [222]3 years ago
5 0

The units of the first number are "dollars." The second number has no apparent units, so we'll consider it a "pure number". This means the product will have the units of "dollars."

The two numbers together have 2+1=3 digits to the right of the decimal point(s). This means the final product will have 3 digits to the right of the decimal point. Since one of the factors is "dollars," it seems likely the result will need to be rounded to cents (2 decimal places). We'll provide the answer both ways (with 3 and with 2 decimal places.)

With these preliminaries out of the way, we have the problem of multiplying

... 79 × 37

There are numerous methods taught for finding this product. In the end, they all amount to multiplying every digit in one number by every digit in the other number and adding the results with appropriate place values. Several methods use 2-dimensional tables or arrays in their process. Here, we will use text on a line.

... 79 × 37 = (70 +9) × (30 +7)

... = 70×30 + 9×30 + 70×7 + 9×7

... = 2100 + 270 +490 + 63

... = 2100 +760 +63

... = 2860 +63

... = 2923

Putting the decimal point 3 places from the right, and adding the dollar sign gives our product:

... $0.79 × 3.7 = $2.923 ≈ $2.92

You might be interested in
Julia has 3 ribbons that are 12 inches each. how many 4 inch sections can she cut from the ribbon.
Ber [7]
Total length of all ribbons = 12 * 3 = 36 inch

Then, number of ribbons = 36/4 = 9

In short, Your Answer would be: 9 sections

Hope this helps!
6 0
3 years ago
I need the answer to this please
frutty [35]

Answer:

~

Step-by-step explanation:

There isn't enough context information to solve the following problem.

6 0
3 years ago
What is the GCF of 96 and 567 The GCF is.<br><br>A 16<br>B 2<br>C 14<br>D 8​
vazorg [7]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
-5+5/3x=2 solve for x
LenaWriter [7]

Answer: 21/5

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Two angles of a quadrilateral measure 130 and 10. The other two angles are in a ratio 2.9. What are the measures of those two a
andrey2020 [161]

Answer:

check: 50+160+130+20 = 360

50:160 = 5 : 16

Step-by-step explanation:et the smaller of the unknown angles be 5x and the larger of the two be 16x

so 130+20+5x+16x = 360

21x = 210

x = 10

so the two missing angles are 50° and 160°

check: 50+160+130+20 = 360

50:160 = 5 : 16

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Round 2,042,822 to the nearest 1,000
    10·1 answer
  • Researchers in Antarctica discovered a warm sea current under a glacier that is causing the glacier to melt. The ice shelf of th
    10·1 answer
  • The fourth and fifth graders at Jackson Elementary had a competition to see who could
    11·1 answer
  • What is the midpoint of the coordinate F( -2, 4) and G(6, 1)
    8·1 answer
  • When are two distinct nonvertical lines parallel?
    11·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 10 ounces of chocolate chips for $1.66 Choice B: 20 ounces of chocolate
    7·2 answers
  • Mary Alice is trying to answer the question. How many siblings does each member of her 30 person Biology class have. What is the
    11·2 answers
  • What times 3 equals 4?
    11·1 answer
  • Need help on geomrty homework
    6·2 answers
  • An electronic roller makes 960 turns in 20 seconds
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!