1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga55 [171]
3 years ago
11

Which statement is true about .75z = .25z -3 + 5

Mathematics
1 answer:
stepladder [879]3 years ago
4 0
<span>.75z = .25z -3 + 5
</span><span>.75z = .25z + 2
.50 z = 2
      z = 4

answer
</span>a. one solution (  z = 4)
You might be interested in
the cost of four scarves and six hats is $52.00.the cost of two hats is $1 more then the cost of 1 scarf.how much does 1 scarf c
Elden [556K]
Please elaborate more on your question so I can help you
7 0
2 years ago
The number of students attending summer school at a local community college has been decreasing each year by 7%. If 847 students
alina1380 [7]

Answer:

≈ 634

Step-by-step explanation:

n = 847(1 * .07)^4

n = 847(0.93)^4

n = 633.60005247

n ≈ 634

3 0
2 years ago
Can someone explain this or help me plss .
Ilya [14]

Answer:I'll explain this to you, It's a chart with lined down margin math equation.

Step-by-step explanation:

So the first up/down line margin is X*X, the second is X numbers, third is x^x numbers, fourth is explain the left to right's math solutions into words. Just imply your following numbers into X's and onto your chart. Hopefully this helps.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
4(x-3)-(2x+5)=-3x-27
Georgia [21]
4(x-3)-(2x+5)=-3x-27
4*x - 4*3 - 2x - 5 = -3x - 27
4x - 12 - 2x - 5 = -3x - 27
2x - 17 = -3x - 27
2x + 3x = -27 + 17
5x = -10 / : 5
x = -2

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ling tried to solve an equation step by step.
Ipatiy [6.2K]

Step-by-step explanation:

<em>I</em><em> </em><em>didn't</em><em> </em><em>understand</em><em> </em><em>a thing</em><em> </em><em>.</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em>

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Evaluate Cot0 if sin0= square root of 6/5
    15·1 answer
  • A 16-oz bottle of water costs $1.44. What is the cost per ounce?
    8·1 answer
  • What is the number for x
    10·1 answer
  • Find domain and range with full steps in copy. Then i will mark brainest.​
    12·2 answers
  • Which statements about the opposite of −12 are true?
    9·2 answers
  • What is the slope for this? Please tell :)
    7·1 answer
  • goran just bought a refrigerator for $851. He paid $255.20 in down payment and will pay the rest in 6 equal installments. How mu
    15·1 answer
  • Select all the pairs of like terms in the expression<br> Lots of points
    14·1 answer
  • Which expression is equivalent to 7 2/3 ⋅ 7 1/4?
    11·2 answers
  • HELP ASAP.....NO LINKS AND NO TROLLING
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!