1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MAXImum [283]
3 years ago
15

Why do you think Americans might have wanted the lands in the Louisiana

Mathematics
1 answer:
VARVARA [1.3K]3 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

You put this in the wrong place, but I'll answer it anyway.

Let's see what we can get out of it.

1. It allowed western expansion.

2. It gave the United States a southern route to enhance trade.

3. It brought America closer to the slave trade which the southern states needed at the time. I don't like posting this answer, but it is a historical fact.

4. It made things a little difficult for the Spanish who had the ports in Louisiana.

5. It made the land route to the west coast a little easier to do. Not much but some.

6. Considering the cost of the land and how it was later developed, the price paid was a steal.

You might be interested in
Part A If their food and beverages cost $25.30 and there is an 8% meals tax, how much is the bill? (Find the 8% tax then add it
dmitriy555 [2]

Answer:

Step-by-step explanation:

Tax

Meal plus tax = 25.3 + 8/100 * 25.3

Meal plus tax = 25.3 + 2.024             Round later. Find the total.

Meal plus tax = 27.324

Meal plus tax = 27.32 rounded to the nearest cent.

Tip

Total cost = 27.324 + 27.324 * 18 /100

Total cost = 4.91832 + 27.324

Total cost = 32.242

Rounded to nearest cent = 32.24     You should always round at the last step.

3 0
2 years ago
URGENT These are just 3 easy fill in the blank math problems.
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer:

1. minus

2. srry i dunno this one

3. minus (again)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The length of a rectangle is 2 less than twice the width. The perimeter of the rectangle is 38. Find the length and the width of
hjlf

Answer:

YEET A DOG

Step-by-step explanation:

YEETING A DOG GIVES U COOL POINTS LOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOL

6 0
2 years ago
Show work for 125 divided by 7.75
Mazyrski [523]
7.75 ➗ 125 = 0.062


Simplify ➡ 31 / 4


31 over 4 ➗ 125


Then, divide ➡31 over 1 by 125


and it should leave you with the answer 0.062
7 0
2 years ago
Kevin ran 4 miles more than steve ran. the sum of their distance is 26 miles. how far did steve run? the domain of the solution
Bond [772]

A I think beacuse it Kevin ran more but Steve didn’t run more or it doesn’t say you have to make it your own

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 13. A shop owner spent $540 to purchase a stock of
    9·1 answer
  • Angle XYZ is rotated 270 degrees counterclockwise about the origin to form angle X’Y’Z’. Which statement shows the measure of an
    9·2 answers
  • (4x1000) + (2x100) + (3x1/10)
    13·2 answers
  • Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.40. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
    14·2 answers
  • What are the steps to solve d=1/e + 1/f for e ?
    14·1 answer
  • Okayy but fr someone helppp, plss ASAP. I need an answer now
    14·1 answer
  • 1. You go to a restaurant and your bill is $24,00. You are going to tip 16%
    14·2 answers
  • With her new trainer, Judy now bikes at an average speed of 24.1 MPH. That is 20.5% faster than she averaged with her old traine
    13·2 answers
  • What is negative 2 - 2/3?
    7·1 answer
  • The
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!