M=12.2
(7^2)+(10^2)=149
the square root of 149 is 12.2
2x=y
two times the number of minutes = the amount of pages
Answer:
18 ounce package for $6.30
Step-by-step explanation:
For each one, you divide the money by the package to see how much it is per ounce.
2.59 / 7 = $0.37 per oz
4.56 / 12 = $0.38 per oz
6.30 / 18 = $0.35 per oz
Answer:

Step-by-step explanation:
Let the unknown angle be x
As the interior angles in a triangle are added up to 180°

Hope this helps you.
Let me know if you have any other questions:-)
We have been given that Morgan is throwing a pizza party. She has 1 7/8 pounds of cheese available and she needs 1/5 pound of cheese to make each pizza. We are asked to find the number of full pizzas that Morgan can make with the amount of cheese she has.
To solve our given problem, we will divide total amount of cheese by amount of cheese used to make each pizza.


Now we will convert our division problem into multiplication problem by flipping the 2nd fraction.



We are asked to find the number of full pizzas and we can see that Morgan can make 9 full and
pizzas.
Since there are 9 full pizzas, therefore, Morgan can make 9 full pizzas with the amount of cheese she has.