1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sertanlavr [38]
2 years ago
6

A sum of $900 is shared among Nas, Sam and Kristine in the ratio p: 5: 7. If Nas receives $120, what is the value of p?​

Mathematics
2 answers:
weqwewe [10]2 years ago
8 0

Answer:

p+5+7=p+12

p/(p+12) ×900=120

900p=120(p+12)

90p=12(p+12)

90p=12p+144

90p-12p=144

78p=144

p=144/78

I would appreciate if my answer is chosen as a brainliest answer

skelet666 [1.2K]2 years ago
4 0

Answer:

there I'm not good in math

You might be interested in
it takes 3 buckets of water to fill 1/3 of a fish tank. how many buckets are needed to fill yhe whole tank
maxonik [38]
9 because it take 3 to fill 1/3 do 3 times 3 and its nine
7 0
3 years ago
Sketch the graph of the given equation. y = x2 + 8x +15
Tamiku [17]
The pictures may be in a different order for you but it’s the 3rd graph where the minimum is (-4,-1)
3 0
2 years ago
Ik this is the easiest question but who wanna do it for me?:(
sladkih [1.3K]

Answer:

B.

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 12 divided by 15
ololo11 [35]
It would be: 12/15 = 4/5

In short, Your Answer would be 4/5

Hope this helps!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
HElP i nEEd thEm anSwERs
Anastasy [175]
The first one is 8 1/12 and the second one is 7 2/5

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Least common multiples are helpful for what?
    13·1 answer
  • Why was the baby any confused ?
    12·1 answer
  • How many 1/3 -cup servings are in 12 4/6<br>cups of juice??​
    15·2 answers
  • Please help will give brainist
    7·1 answer
  • Sean has to read a book during summer break. He read 144 pages in 3 hours on the way to his grandma's house. If Sean reads at th
    14·1 answer
  • The subject of the formula below is y. y=x-5 rearrange the formula to make x the subject
    8·1 answer
  • The total sound power, in decibels, from x objects each producing 50 decibels of sound power is given by the function f(x) = 50
    10·1 answer
  • A 3-pack of raffle tickets costs $5.76. What is the unit price​
    7·2 answers
  • What is the value of x? <br>1/3√2 units <br>1/2√3 units <br>2√3 units<br>3√2 units​
    15·1 answer
  • How do I get started on the second part
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!