1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
melisa1 [442]
2 years ago
14

Find the unit rate if you got paid $104 for 8 hours of work

Mathematics
1 answer:
Trava [24]2 years ago
4 0
He is wrong because he didnt fully simplify the answer, and the answer is $13 per hour
You might be interested in
You plan to set up an endowment at your alma mater that will fund $209,000 of scholarships each year indefinitely. If the princi
Leto [7]

Answer:

$199,047.62

Step-by-step explanation:

PV = X(1+i)^nm

X=$209000

i=5% = 0.05

n=1

m=1

Pv=$209000(1+0.05)^-1x1

Pv=$209000(1.05)^-1

Pv=$209000(1/1.05)

Pv=$209000/1.05

Pv=$199,047.62

$199,047.62 is needed to be donated for investment at 5.0% compounded annually rate for a year so as to get $209,000 at end of the year for the purpose of funding the scholarship.

6 0
3 years ago
(55 - 52 ) + (+3 + 6)<br> Order of operations
True [87]

Answer: 12

Step-by-step explanation:

(55-52) + ( 3 +6)

3 + 9

12

6 0
3 years ago
The table below shows the number of marbles of different colors in a bag: Color of Marbles Number of Marbles Pink 5 Blue 2 Green
Airida [17]
\frac{3}{10} x \frac{2}{9} = \frac{1}{15}
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
ILL GIVE U BRAINLYIST IF U GET IT RIGHT
yawa3891 [41]

Answer:

34

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
A game consists of rolling a colored die with three red sides, two green sides, and one blue side. A roll of a red loses. A roll
Pavel [41]

The expected value of the game is $2.00.

To Find: The fair price to pay to play the game of rolling a colored die with three red sides, two green sides, and one blue side

Now the question arises how to find the Fair Price

We are told that in the game of rolling the colored die;

A roll of a red loses.

A roll of blue pays 5.00 and A roll of green pays 2.00.

Now, the best game to get the fairest price is to play; RRRGGB  i.e (RED, RED, RED, GREEN, GREEN,BLUE)

Fair price = 2(3/6) + 6(1/6) + 0(2/6)

Fair price = $2

Read more about Fair Price at; brainly.com/question/24855677

#SPJ10

7 0
2 years ago
Other questions:
  • If LM=7 and EF+LM=NP then ___ =Np
    8·1 answer
  • Factor the linear expression. 8x+48x+4 Drag the correct parts of the expression into the boxes.  ( + ) 2x4x8x12x01234
    6·1 answer
  • In a triangle, the middle length side is 3 more than the shortest side, and the longest side is double the middle length side. T
    11·1 answer
  • (4x + 7) and (2x − 8)
    9·1 answer
  • NEED HELP QUCKILY PLZ HURRY
    8·2 answers
  • The pot has a diameter of 10 inches a height of 12 inches. there are 120 meatballs each meatball is 2.4 inches. the sauce takes
    11·1 answer
  • 2 cups, 2 plates, and a pot cost $10.20 at a yard sale. A cup costs twice as much as a plate. The pot costs $3 more than a cup.
    7·2 answers
  • Please help me its a math question
    7·1 answer
  • A 56 inch of pipe is cut into two pieces. One piece is 8 inches longer than the other. How long is each piece?
    15·1 answer
  • Can someone help me out my grade are bad
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!