That would depend on how big or small the square is.
Answer:
3rd choice
Step-by-step explanation:
x = 300 sales
1.3(300) = 301.30
20,000 + 301.30 = $20,301.30
Answer:
The answer is 3.6 acres per day
Step-by-step explanation:
To find the unit rate divide the number of acres by number of days
∴ Unit rate =
÷ 
= (6 × 4 + 3)/4 ÷ (1 × 8 + 7)/8 = 27/4 ÷ 15/8
= 27/4 × 8/15 = 18/5 = 3.6 acres per day
Answer:
I believe the answer would be D, $24.86
Answer:
16
Step-by-step explanation:
$4.35 x 15 hr = $65.25
$100 - $ 65.25 = $34.75
$34.75 / $2.2 = 15.79 bushels
round up to 16
16 x 2.20 = $35.20