1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sattari [20]
2 years ago
10

$32.00for a 14 2/9 km taxi ride. What is the cost per kilometer

Mathematics
1 answer:
KonstantinChe [14]2 years ago
4 0

\begin{array}{ccll} \$&km\\ \cline{1-2} 32&14\frac{2}{9}\\[1em] x&1 \end{array}\implies \cfrac{32}{x}=\cfrac{14\frac{2}{9}}{1}\implies \cfrac{32}{x}=14\frac{2}{9}\implies \cfrac{32}{x}=\cfrac{14\cdot 9+2}{9} \\\\\\ \cfrac{32}{x}=\cfrac{128}{9}\implies 288=128x\implies \cfrac{288}{128}=x\implies \stackrel{~\hfill \textit{2 bucks and 25 cents}}{\cfrac{9}{4}=x\implies 2\frac{1}{4}}=x

You might be interested in
Kelly bought a new car for $20,000. The car depreciates at a rate of 10% per year. Write an equation to model the car’s value. U
Citrus2011 [14]

Answer:

P=P'(1-R/100)^T

Where P = Final price

P'=Initial price

T=Time

R=Rate of Depreciation.

5 0
3 years ago
If 55 yards of dirt costs $825.00 what is the constant of proportionality?
IgorC [24]

Answer:$15 per yard

Step-by-step explanation: $825 divided by 55 = $15

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
VG¯¯¯¯¯¯¯¯=12.2 in. PG¯¯¯¯¯¯¯¯=13.1 in. Find the radius of the circle.
LuckyWell [14K]

Answer:iiii

Step-by-step explanation:iiiii

4 0
3 years ago
Goods that cost 1/5 of one dollar in the U.S. cost one kroner in Denmark, the real exchange rate would be computed as how many D
hodyreva [135]

Answer:

The amount of Kroner that can be bought from 1/5 of one dollar.

Step-by-step explanation:

We have been given that goods that cost 1/5 of one dollar in the U.S. cost one kroner in Denmark. We are asked to find the the real exchange rate that would be computed as how many Danish goods per U.S. goods.

The real exchange rate tells us how much foreign currency can be exchanged for a unit of domestic currency.

It also tells us that how much the goods and services in the domestic country can be exchanged for the goods and services in a foreign country.

Therefore, the real exchange rate would be the amount of Kroner that can be bought from 1/5 of one dollar.

5 0
2 years ago
What is 4 1/4 * 4/34 =
Natali5045456 [20]

4 1/4 = 16/4

17/4 : 4/34 =

17/4 * 4/34 =

1/2


5 0
2 years ago
Other questions:
  • Choose the correct answer. If one balloon is larger than another, it has a greater _________________.
    9·2 answers
  • What should be done to solve x + 14 = 21
    7·2 answers
  • Mark commutes to work on his bicycle
    5·1 answer
  • Simplify.<br> (3.8w+ 4) – 1.5w+8<br> 2.3 w+ 12<br> 5.3 w+ 12<br> 2.3 w-12<br> 5.3 w-12
    13·2 answers
  • Which of the following interpretations for the given expression is correct? the cube of eight times the difference of five and t
    10·1 answer
  • Why do we call real solutions zeros?
    7·2 answers
  • Which number represents 4%?
    8·2 answers
  • Please help!! BRAINLIEST to correct answer!!
    12·2 answers
  • I am in high school in sxhool form an i just don't understand how to do BMI ( body mass index ) no matter how much i try paying
    12·1 answer
  • I NEED HELP ASAP<br> QUESTION BELOW
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!