Answer:
=
Step-by-step explanation:
9514 1404 393
Answer:
x^2 +4x -21
Step-by-step explanation:
Substitute the given expressions and simplify.
f(x) + g(x)
= (x^2 +3x -28) +(x +7)
= x^2 +(3+1)x +(-28 +7)
= x^2 +4x -21
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1
Answer: The cost of 1 bottle of juice is $0.33 or 33 cents.
Step-by-step explanation: Divide the total cost by the amount of bottles of juice to find how much each bottle costs.
= 0.33