1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kupik [55]
3 years ago
15

Presenting your findings best fits which step of the statistical process?

Mathematics
1 answer:
Leona [35]3 years ago
5 0

Answer:

Interpret and compare the data.

Step-by-step explanation:

elim options 1 and 2

analyzing means you don't have findings

You might be interested in
zasha spent $6 on packages of gum. How many more packages of gum that cost $1.20 each can she buy if she has a $20 bill? in a eq
IRISSAK [1]

Answer:

17. (20.4)

Step-by-step explanation:

x times 1.20=20

x is how many packages

5 0
3 years ago
Functions A,B and C are linear functions. Some values of function A are shown in the table. Function B has y-intercept of (3,0)
cricket20 [7]

Answer:

In order of increasing slope:

B: y = 0

A: y = 2x-3

C: y = 3x+1

Step-by-step explanation:

(3,3), (5,7), and (6,9) are points on line A.

Use the coordinates of two of the points to find the slope of A.

Δy =7-9 = -2

Δx =5-6 = -1

Slope = Δy/Δx = 2

Equation for line of slope 2 that passes through (3,3):

y-3 = 2(x-3)

y = 2x-3

(3,0) and (5,0) are points on line B. They are horizontally aligned, so the equation for line B is y=0. Slope = 0.

You were given the equation for C: y = 3x+1. Slope = 3

In order of increasing slope:

B: y = 0

A: y = 2x-3

C: y = 3x+1

8 0
3 years ago
When completely factored, x^2 + x - 6 is equivalent to which of the following? A. (x + 1)(x – 6) B. (x + 3)(x – 2) C. (x + 6)(x
Mariana [72]
X^2+x-6

x^2-2x+3x-6

x(x-2)+3(x-2)

(x+3)(x-2)

5 0
3 years ago
A light bulb consumes 600 watt-hours per day. How long does it take to consume 2250 watt-hours?
Alexus [3.1K]
If a light bulb consumes 600 per day, then you need to divide 2250 by 600. So it would be around 3.75 days
3 0
4 years ago
The number 1,254 is divisible by all of the following, except _____.<br><br> 6<br> 2<br> 3<br> 9
Orlov [11]

Answer:

The number 1,254 is divisible by all of the following, except 9

4 0
3 years ago
Other questions:
  • How do u get 13.6 when u divided 68/5
    9·2 answers
  • Which rate is greater? 18 pages in 36 minutes or 20 pages in 30 minutes. Explain your resoning
    14·2 answers
  • Please help me solve this step by step ASAP please
    6·1 answer
  • Haley bought 1.6 pounds of almonds for $13.20. How much did she pay per pound?
    9·1 answer
  • A gallon of moo milk costs $5.12. what is the unit price of an 8 ounces of moo milk
    13·1 answer
  • Help Please! I'm not sure how to do this.
    15·1 answer
  • Ivan and Tanya share £150 in the ratio 4 : 1<br> Work out how much more Ivan gets compared to Tanya.
    9·2 answers
  • A number is divided by 9. When
    13·1 answer
  • Please help im stuck :( ​
    15·1 answer
  • Amy has 2 1/2 kilograms of grapes on the scale at the grocery store. She then puts an additional 50 grams of grapes on the scale
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!