1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
igor_vitrenko [27]
3 years ago
6

A 5-pound bag of cat food costs $11.25.What is the unit price of the cat food indollars per pound?

Mathematics
2 answers:
Kipish [7]3 years ago
8 0

Answer:

2.25 dollars per pound

Step-by-step explanation:

Take the cost and divide by the number of pounds

11.25 dollars / 5 pounds

2.25 dollars per pound

Lerok [7]3 years ago
6 0

Answer:

The cat food costs 2.25 dollars per pound

Step-by-step explanation:

First let's write this like an equation. Let's add a variable instead of pounds and you can name that anything you like. I prefer to use X. And since we have 5 pounds of cat food, we put 5x.

X = 1 Pound of cat food

11.25$ = 5x

Now we want X alone, so we divide both sides by 5

11.25$/5 = 5x/5

Now if we divide we get

2.25$ = X

And if we turn x back into pounds of cat food, we get that, for 2 dollars and 25 cents we have 1 bag of cat food

2.25$ = 1 Pound of cat food

You might be interested in
Population density is a measure of how crowded an area is. The population density of Australia is approximately 7.6 people per s
meriva

Answer:

B

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A rectangular picture frame is made from one-inch-wide pieces of wood. The area of just the frame is 18 square inches, and one o
gogolik [260]
13 i think i hope so
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which statements are true about the figures? Select three options.
Lesechka [4]
It’s the ratio of pt to p’t’ is
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marjorie bought 24 bottles of juice. Each day she opens and drinks 2 of these bottles of juice. Which inequality represents the
Anika [276]

Answer:

2d≤24

Step-by-step explanation:

Total number of bottled juice bought = 24 bottles

Amount she drank each day = 2 bottles

To get the inequality to represent greatest number of days she can continue before she has to replenish her stock, we will say;

1 day = 2 bottles

d days = 24 bottles

Cross multiply

2 * d = 1 * 24

2d = 24

Since we want to know the greatest number of days she can continue before she has to replenish her stock, the <u>equal to </u>to sign will be replaced with<u> less than or equal to</u> sign as shown;

2d≤24

<em>This shows that the maximum number of days she can continue before replenishing is 12days. It cannot exceed</em>

6 0
3 years ago
Ray ET bisects angle WET. If angle WET is 48 degrees and angle TEV is 3x +9, what
Tresset [83]

Answer:

angle wet and angle vet are equal because et bisects wev.

angle wet=angle vet

48°=3x+9

48-9=3x

39=3x

39/3=x

13=x

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A square window has an area of 196
    15·1 answer
  • The length of the side opposite B measures __ units
    13·2 answers
  • How do we write 8.517 in word form
    6·2 answers
  • Here is a train table: Newport: 04:58. 13:32 Shrewsbury: 07:22 A) How long is the journey from Newport to Shrewsbury if you catc
    15·1 answer
  • A shelter house has a floor area of 400 square feet. If three identical shelter houses are built, what is the combined floor are
    9·2 answers
  • 1) In a soccer game, the Eagles scored 7 points more than the Cougars. If the Cougars had scored 3 times as many
    12·1 answer
  • 12 didvided by two thirds
    7·1 answer
  • Which word best describes a set of 3 or more different points that are all on the same line.
    7·2 answers
  • Please help! Please!
    6·1 answer
  • 2.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!