1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
statuscvo [17]
2 years ago
12

If x > 2, find lx-2l Help pleaseee

Mathematics
1 answer:
Lyrx [107]2 years ago
8 0
<h3>Answer:  x-2</h3>

Explanation:

If x > 2, then x-2 > 0 after subtracting 2 from both sides.

Since x-2 is always positive when x > 2, this means the absolute value bars around the x-2 aren't needed. The results of |x-2| and x-2 are perfectly identical.

For example, if we tried something like x = 5, then

  • x-2 = 5-2 = 3
  • |x-2| = |5-2| = |3| = 3

Both outcomes are 3. I'll let you try other x inputs.

So because |x-2| and x-2 are identical, this means |x-2| = x-2 for all x > 2.

In short, we just erase the absolute value bars.

You might be interested in
Mary has $311.75 to convert into yen. the currency exchange she is using charges a surcharge of 6% when converting currency. abo
Leona [35]

Mary will receive 1512.4931 more Yen if she makes her trade on the day with the most favorable exchange rate than that of the least favorable exchange rate.

<h3>What is the exchange rate?</h3>

It is the factor by which currency conversion of two countries is done.

The most Favorable day is Friday because the exchange rate on Friday is the highest.

So, Mary will receive on Friday= 311.75 x 92.7120 x 94/100

Mary will receive on Friday(a)=27168.788 Yen

The least Favorable day is Wednesday because the exchange rate on Wednesday is the least.

So, Mary will receive on Wednesday= 311.75 x 87.5507 x 94/100

So, Mary will receive on Wednesday(b)= 25,656.2949 Yen

Difference between (a) and (b) = 1512.4931 Yen

Hence, Mary will receive 1512.4931 more Yen if she makes her trade on the day with the most favorable exchange rate than if she makes her trade on the day with the least favorable exchange rate.

To get more about the exchange rate visit:

brainly.com/question/1366402

6 0
2 years ago
Three cans of tuna costs $1.50. What is the cost of one can of tuna
lord [1]
The cost of one can of tuna is $1.50/3, or $0.50 per can.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hannah bought x boxes of cereal boxes and y cartons of milk. The number of milk cartons she bought was 2 more than twice the num
gizmo_the_mogwai [7]
The answer is "a" because she has 5 total. 

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which expression represents the determinant of A=[-6 -7 -4 -2<br> ]
hram777 [196]
Is that the whole problem?
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
for every 4 small popcorns sold at the theater there were 3 large sold. what is the ratio of small sold to large sold?
guapka [62]
4 to 3 would be the answer
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Let the following sample of 8 observations be drawn from a normal population with unknown mean and standard deviation: 22, 18, 1
    6·1 answer
  • The angle of a triangle ABC are in the ratio of 8:3:4. what is the measure of the smallest angle?
    12·2 answers
  • Elena has $240 in the bank. She withdraws $15 each week to pay for her piano lessons. How many lessons can she afford with her s
    8·1 answer
  • Turn this recurring decimal, 0.545545545, to a fraction in its lowest form.
    10·1 answer
  • Please help! I'm am not that great at graphing like this...<br><br> Thanks a bunch! :)
    5·1 answer
  • Evaluate 150 + 3p for p = 30
    7·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B6%7D%7B3%7D%20" id="TexFormula1" title=" \frac{6}{3} " alt=" \frac{6}{3} " align=
    13·2 answers
  • Un balón de fútbol que se patea aun angulo de 45° con la horizontal, recorre 30m antes de chocar contra el suelo encuentre, la r
    5·1 answer
  • Determine if each ordered pair is a part of the solution set of the linear inequality. Select Yes or No.
    15·1 answer
  • A full-length mirror cost $144.99 when the cpi was 163. what will a full-length mirror cost when the cpi is 211, to the nearest
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!