1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
swat32
2 years ago
14

Megan’s TV had a base price of $189 and the sales tax was 6. 88%. Over the next four years, the TV consumed an average of $0. 06

of electricity every day. It also needed repairs twice, costing $29 each time. After four years, Megan got a new TV. What was the lifetime cost of Megan’s TV? (Remember that one in every four years is a leap year. ) a. $357. 68 b. $318. 66 c. $347. 66 d. $351. 65.
Mathematics
1 answer:
andreyandreev [35.5K]2 years ago
3 0

Lifetime cost of Megan's TV is sum of base price, tax, electricity cost and repair cost. The lifetime cost of Megan’s TV is $347.

<h3>What is lifetime cost of a product?</h3>

Lifetime cost it the overall cost of the product, which is expend over it during its service including base price, service charge, fuel charge etc.

Given information-

The base price of the TV is $189.

The daily consumption of electricity by the YV is$0.06

The cost of repairs each time is $29.

As The base price of the TV is $189 and the sales tax on it was 6.88 percent Thus the total base price of the TV at the time of buy is,

C_b=189\times\dfrac{106.88}{100}\\C_b=202.0032

Thus, the total base price of the TV at the time of buy is $202.0032.

As The daily consumption of electricity by the YV is$0.06. Thus the total cost of electricity used by TV in four years (including one leap year) is,

C_E=0.06\times(3\times365+366)\\C_E=87.66

Thus the total cost of electricity used by TV in four years is $87.6.

As the cost of repairs each time is $29 and need to be repair it twice. The total cost of repair is,

T_r=29\times2\\T_r=58

Thus the total cost of repair the TV is $58.

As the lifetime cost of TV is the sum all the cost in 4 year service of TV. Thus,

C_T=202.0032+87.66+58\\C_T\cong 347

Hence,  the lifetime cost of Megan’s TV is $347. Option C is the correct option.

Learn more about the lifetime cost here;

brainly.com/question/25820773

You might be interested in
Identify the property used in the first four steps to solve the equation 4(x-7)=2x-6
myrzilka [38]

Answer:

x = 11

distributive law

additive law

multiplication property

Step-by-step explanation:

Given in the question an equation

4(x-7) = 2x-6

Distributive law

a(b+c) = ab +ac

4x - 4(7) = 2x - 6

4x -28 = 2x - 6

Use the addition property of equality to reduce the 2x on the right.

4x - 2x - 28 = 2x - 2x -6

4x -2x -28 = -6

Use the addition property of equality to reduce -28 to zero on the left.

4x - 2x- 28 + 28 = -6 + 28

2x = 22

Use the multiplication property of equality to reduce 2x to just x

2x2 = 22/22

x = 22/2

x = 11

4 0
3 years ago
A line passes through the point (-6, 5) and has a slope of -3.
Sunny_sXe [5.5K]

Answer: Y2-Y1 over X2-X1 which gives you 7/-11

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Where is the hundred thousand place
ozzi
The 6th to the left

4 0
2 years ago
What two numbers multiplies to 36 and add to negative 21
anastassius [24]
Factor 36 and add them, make sure both are negatie
1+36=37, nope
2+18=20 nope
3+12=15,nope
4+9=13, nope
6+6=12, nope

the closest one is 20

I hope you meant adds to -20, because if you did, then answer is -2 and -18

if you did mean 36 and adds to -21, then the numbers are \frac{-21-3 \sqrt{33} }{2} and \frac{-21+3 \sqrt{33} }{2}, aprox -19.1168 and  -1.8831
6 0
3 years ago
Oliver took a taxi from his house to the airport. The taxi company charged a pick-up
Pepsi [2]

Answer:

$4.70 + $4.75m = $18.95 which is 3 miles in total.

Step-by-step explanation:

First make the numbers without the variables on one side.

4.75m = 18.95-4.70

Then subtract.

4.75m = 14.25

Finally divide the two numbers.

14.25 ÷ 4.75 = 3 miles

Answer:  m = 3  or 3 miles

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Explain how the perimeter of a polygon is calculated.
    6·1 answer
  • Which pair of lines are perpendicular to one another ?
    5·1 answer
  • You plan to make cakes. Each cake requires 1 1/4 cup of sugar. You have 7 1/3 cups of sugar. How many cakes can you make
    12·1 answer
  • Given: y varies directly with x and has a constant rate of change of 7. When the value of y is 12, then the value of x would be
    12·2 answers
  • Absolute value of -8.2
    6·1 answer
  • A bag contains 3 pennies, 6 nickels and 2 dimes. What is the probability of picking a nickel and then a dime from the bag withou
    15·2 answers
  • Which of the following inequalities is best represented by this graph?
    10·2 answers
  • The legs of a right triangle measure 5√2 cm and 4√2 cm. Find the area.
    11·2 answers
  • Please HELP MEEEEEEEEEEEEEEE
    9·2 answers
  • The cube of a whole number is 100 more
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!