1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kolbaska11 [484]
2 years ago
5

Use five different colors to paint the four rectangles A, B, C and D shown in the figure. No two rectangles sharing an edge can

be the same color. How many ways are there to color the rectangles?

Mathematics
1 answer:
GenaCL600 [577]2 years ago
8 0

There are 120 ways to color the 4 rectangles

<h3>How to determine the number of ways?</h3>

The given parameters are:

Paints, n = 5

Rectangles, = 4

The number of ways to color the rectangles is

Ways = ^nP_r

This gives

Ways = ^5P_4

Apply the permutation formula

Ways = \frac{5!}{1!}

Evaluate the expression

Ways = 120

Hence, there are 120 ways to color the 4 rectangles

Read more about permutation at:

brainly.com/question/1216161

#SPJ1

You might be interested in
If you were to pull colored marbles out of the bag (one at a time, and putting the marble back each time) for 500 tries, approxi
shepuryov [24]

Answer:

We need to know the other marbles in the bag and how many there are of each.

5 0
3 years ago
Please help thanks :)
natta225 [31]

Answer:

Distributive Property

Step-by-step explanation:

x(8x+3y)\\We\ multiply\ the\ term\ outside\ brackets\ with\ terms\ inside\ the\ bracket\ equally,\\through\ the\ distributive\ property\ method\ .\\\\Hence,\\x(8x+3y)\\=8x*x+3y*x\\=8x^2+3xy

8 0
3 years ago
Write 11760825 in word form
igor_vitrenko [27]
11 million seventy six thousand eight hundred twenty five
4 0
4 years ago
Give the unit rate for the better deal.<br><br> $156<br> 4 g<br> or <br> $280<br> 7 g
Alexus [3.1K]

Answer:

$156 for 4 g

I did not rally understand how you worded your question so sorry if I got it wrong! <3

Step-by-step explanation:

$156 for 4 g =

$156 / 4 = $39 dollars for 1 g

$280 for 7 g =

$280/7 = $40 dollars for 1 g

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Question 1 of 10<br> (x)=x2. What is g(x)?<br> y<br> f(x)<br> g(x)<br> -5<br> 6<br> (3, 3)<br> 5
never [62]

The graph is attached and the answer to the function g(x) = (1/3)x²

Option A is the right answer.

<h3>What is a Function ?</h3>

A function is a mathematical statement that relates a dependent variable and an independent variable.

It is given that

f(x) = x²

It has been asked to determine the equation of g(x)

It can be seen from the graph the the vertex is same just the graph is scaled.

The point (3,3) is of g(x) , when the value of y at at x =3 is 9

Therefore the scale factor is 1/3

And we can do trial and error on the basis of the options given ,

The graph is attached and the answer to the function g(x) = (1/3)x²

Option A is the right answer.

To know more about Function

brainly.com/question/12431044

#SPJ1

6 0
2 years ago
Other questions:
  • $145 coat; 6.25% tax find the answer
    15·2 answers
  • The graph below has the same shape. what is the equation of the graph?
    15·1 answer
  • Evaluate.<br> 4+ (3+5)*3 =
    14·2 answers
  • the data represents the heights of fourteen basketball players, in inches. 69, 70, 72, 72, 74, 74, 74, 75, 76, 76, 76, 77, 77, 8
    8·1 answer
  • The slope of line m is 7/8. If n⊥m, what is the slope of line n?
    6·1 answer
  • Krista can type 60 words per minute.She wrote an essay by hand in 5 hours, and it is now 4 pages long and has 500 words in it. S
    14·1 answer
  • Which function is graphed below? pls help
    11·1 answer
  • 3 10/11 - -4/5 <br> Show all work
    15·1 answer
  • Find the measure of one interior angle in a regular 144-gon. Round to the nearest
    15·1 answer
  • Find the domain of f/g f(x)= sqrt 4-x^2 g(x)= sqrt 3x+4
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!