1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Simora [160]
4 years ago
8

How much mass would a nucleus that is composed of 15 protons and 18 neutrons have?

Chemistry
1 answer:
Olin [163]4 years ago
5 0
The mass is the total number of protons and neutrons there are in the nucleus. There are 15 and 18 neutrons, that means the mass is 33
15 + 18 = 33
You might be interested in
What was one way john dalton was wrong about the structure of matter?
almond37 [142]
<span>One problem with his atomic theory was that it claimed that all matter is composed of tiny indivisible atoms.</span>
5 0
3 years ago
PLEASEEEE HELP WILL MARK BRAINLIEST!!!
nevsk [136]

Answer:

C. One mole of water was produced from this reaction.

Explanation:

  • From the balanced equation:

<em>2H₂ + O₂ → 2H₂O,</em>

It is clear that 2 mol of H₂ react with 1 mol of O₂ to produce 2 mol of H₂O.

  • So, if one mole of hydrogen was used in this reaction:

1/2 mol of O₂ was used in the reaction, and

1 mol of water was produced from this reaction.

  • So, the correct statement is:

<em>C. One mole of water was produced from this reaction. </em>

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the empirical formula of butenedioic acid​
garik1379 [7]
The formula is C4H4O4
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
If a drop of red ink is placed in one end of a shallow pan filled with water, and a drop of blue ink is placed in the other end,
steposvetlana [31]
The red and blue will spread from the drops which will mix causing purple at the meeting and red pat that then over time it will spread to a murky purple
3 0
3 years ago
If 12 gallons of gasoline cost $34.68, what is the unit price per gallon?
chubhunter [2.5K]
The answer is $2.89.

Since it’s asking for the unit price of one gallon and you have the total ($34.68 and 12 gallons), you would divide $34.68 from 12, which gives you $2.89.

34.68/12 = 2.89
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Use the periodic table to answer the questions below.
    8·2 answers
  • When a strong base reacts with an acid what is always produced?
    7·1 answer
  • Is it possible to decrease resistance of the wire without changing the material it's made out of?
    13·1 answer
  • The second reaction in the formation of sulfuric acid occurs slowly. no2 is added to the reaction to speed it up. in which form
    15·2 answers
  • What is the initial rate when the initial concentrations of both reactants are 0.16M ? The initial rates listed in the following
    15·1 answer
  • Why noble gas neon is an unreactive element?
    10·2 answers
  • How to i tell my straight (i think) friend I'm in Io\/e with her?
    6·2 answers
  • (URGENT!) Which of these graphs best models the waves in the four locations?<br> (100 points)
    8·1 answer
  • What charge is a complete atom​
    10·1 answer
  • Day 1 code word for science?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!