1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dvinal [7]
3 years ago
9

Lily drove 354 miles in 6 hours. On average, how fast did she drive in hours per mile?

Mathematics
1 answer:
vagabundo [1.1K]3 years ago
3 0

Answer: \dfrac{1}{59}\ \text{hours per mile}

Step-by-step explanation:

Given : Distance traveled by Lily= 354 miles

Time= 6 hours

Then,

\text{LIly's rate in hours per mile}=\dfrac{6\text{ hours}}{354\text{ mile}}\\\\=\dfrac{1}{59}\ \text{hours per mile}

Hence, the required speed of Lily = \dfrac{1}{59}\ \text{hours per mile}

You might be interested in
Caroline earns $49000 a year, and her friend Jennifer earns $51000 a year but doesn't belong to a health fund. The tax rule this
Lina20 [59]

Answer:

Caroline has to pay $8600 taxes

Jennifer has to pay $10320 taxes

Step-by-step explanation:

I guess the question is who has to pay how much taxes, right ?

Caroline earns $49000, and I guess, she belongs to a health fund.

she has to pay $5000 for the first $40000.

and for the remaining $9000 she has to pay $0.40 per dollar.

that means 9000×0.4 = $3600

and no penalties for no health fund.

so altogether $5000 + $3600 = $8600 taxes

Jennifer earns $51000 and did not belong to a health fund.

she has to pay $9000 for the first $50000.

and for the remaining $1000 she had to pay $0.30 part dollar.

that means 1000×0.3 = $300

and 2% of the total income because no health fund

51000×0.02 = $1020

so, altogether $9000+$300+$1020 = $10320 taxes

5 0
2 years ago
Really need help on this asap!!!!!
marusya05 [52]

Answer:

srry

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
The function y = -15 +2100 can be used to model the height, y, of a parachute jumper x seconds after she jumps from an airplane.
Aleks04 [339]
Did you mean to put a x after -15?
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 16-ounce bag of cereal costs about $2.88. What is the unit rade of the cereal?
VLD [36.1K]

Answer:

18 cents per ounce

Step-by-step explanation:

The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.

To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.

Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Zack brought two new jet skis for $15,480 how will make 38 equal payments how much will each payment be?​
Free_Kalibri [48]
15480/38=407.368 for each payment
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Write a division problem whose quotient has its first digit in the hundreds place
    9·1 answer
  • Five minus 2 into 3 plus ​
    5·2 answers
  • Please help ill give brainliest
    11·2 answers
  • Lacey filled a measuring cup with 1/2 of a cup of vegetable oil. Then she poured 1/3 of a cup of the oil into a frying pan. How
    8·1 answer
  • Given the points below, are the two lines parallel, perpendicular, or neither.
    8·1 answer
  • What is the midpoint of the line with endpoints (3,-2) and (-3,6)
    5·1 answer
  • Mr. Diaz wants to put a fence around his rectangular-shaped yard. The width of the yard is 65 feet. The length is 122 feet. How
    14·2 answers
  • Derivative using direct definition of derivative 2-x/2+x
    10·1 answer
  • Can u help me pleeeeeeeeeeeease
    5·1 answer
  • The following is the number of red dresses each student owned.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!