1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yanalaym [24]
3 years ago
5

20 POINTS!! EASY QUESTION! WILL MARK BRAINLIEST!!  READ THE INFO! THEN FILL IN THE BLANKS!

Mathematics
1 answer:
Andreas93 [3]3 years ago
8 0
The rates will be given by:
rate=(Type of session)/(time taken)
the rate for:
a]

Clodagh's Dance
Payment=$6.00
Time=1 hours

rate=6/1=6 dollars/hours

b]
New steps
payment=$7.50
Time =1.5 hours

rate=7.5/1.5=5 dollars/hour

c]

Stepping high

Payment=$6.50
Time=1.25 hours

rate=6.5/1.25=5.2 dollars/ hours
You might be interested in
Find the area of the kite. Hint: The brackets indicates the full length of a segment
xxMikexx [17]

Answer: 54 ft²

Step-by-step explanation:

Area of a kite is calculated by the formula:

= (Length * Height) / 2

Length = 6 + 6 = 12 ft

Height = 9 ft

Area = (12 * 9) / 2

= 108 / 2

= 54 ft²

3 0
2 years ago
You earn $15 per soccer game you officiate. Your total earnings depend on the amount of soccer
soldier1979 [14.2K]

A: the independent variable is the number of soccer games you officiate

B: the dependent variable is your earnings

C: e = earnings; s = soccer games

e = 15s

5 0
3 years ago
Find the area of the kite please help and just don’t write down random answers
Zanzabum

Answer:

187.06 units²

Step-by-step explanation:

Area of kite:

½ × d1 × d2

½d1 = 18sin(30)

½d1 = 9

d1 = 18

d2 = 9/tan(60) + 18cos(30)

= 12sqrt(3)

Area = ½ × 18 × 12sqrt(3)

108sqrt(3) units²

187.0614872 units²

6 0
2 years ago
A silversmith combined pure silver that cost $33.48 per ounce with 51 oz of a silver alloy that cost $24.35 per ounce. How many
Pavlova-9 [17]

Answer:

$38.31

Step-by-step explanation:

Given:

Pure silver that cost $33.48 per ounce used to form $24.35 alloy/ounce.

Question asked:

How many ounces of pure silver were used to make an alloy of silver costing $27.87 per ounce?

Solution:

At cost $24.35/ounce, pure silver is mixed = $33.48

At cost $1/ounce, pure silver is mixed = \frac{33.48}{24.35}

At cost $27.87/ounce, pure silver is mixed = \frac{33.48}{24.35}\times 27.87 = \frac{933.08}{24.35}  = 38.31

Thus, $38.31 ounces of pure silver were used to make an alloy of silver costing $27.87 per ounce.

5 0
3 years ago
Solve each system using elimination.<br> − 5 = −10 <br> − + = 6
Maksim231197 [3]

The values of (x, y) are (-5, 1), if the equations x-5y=-10 and -x+y=6 are solved by elimination method.

Step-by-step explanation:

The given is,

                      x-5y=-10................................(1)

                    -x+y=6.....................................(2)

Step:1

           Equation (2) is multiplied by -1 ( Eqn (2) × -1 )

                      x-y=-6..................................(3)

Step:2

         Substrate the equation (1) and equation (3),

                                      x-5y=-10

                                        x-y=-6

          ( - )

         After the Subtraction equation becomes,

                   (x-x)+(-5y+y)=(-10+6)

                                (0)+(-4y)=(-4)

                                            -4y=-4

                                                 y=1

Step:3

           By using y value find value of x,

                                  x-5y=-10

                             x-(5)(1)=-10

                                           x=-10+5

                                           x=-5

Step:4

           Check for solution,

                                  -x+y=6

                              -(-5)+1=6

                                             6=6

           Both sides are equal so answer is corrected

Result:

         The values of (x, y) are (-5, 1), if the equations x-5y=-10 and -x+y=6 are solved by elimination method.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • An expecting mother wants to convert a corner of the nursery in her house into a rectangular playpen by enclosing the corner of
    9·1 answer
  • Billy is making an ice-cream sundae.
    14·1 answer
  • What is the number pattern for 10000, 10200, 10404, 10612, 10824, 11041
    12·1 answer
  • Five cakes cost £4.00 how much do 7 cost
    5·1 answer
  • Wheres the waffle iron
    12·2 answers
  • an outdoor deck is 7 feet wide the perimeter of the deck is 64 feet what is the length of the deck use the numbers to write an e
    11·1 answer
  • Please click the picture and answer the questions
    14·1 answer
  • Find the profit-maximizing price.
    14·1 answer
  • Please help&lt;3<br> Thank you so much:)
    12·2 answers
  • A student answer 86 problems on a test correctly and received a grade of 98% how many problems were on the test if all the probl
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!