1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KatRina [158]
3 years ago
11

What is one half divided by three fifths

Mathematics
1 answer:
Harman [31]3 years ago
3 0

Answer:

Fraction: 5/6

Step-by-step explanation:

(1/2) / (3/5) = 1/2 X 5/3 = 0.83333333333

You might be interested in
Distances in space are measured in light-years. The distance from Earth to a star is 6.8 × 1013 kilometers. What is the distance
aalyn [17]
6.8 x 10^13 = 68,000,000,000,000
9.46 x10 ^12 = 9,460,000,000,000

6.8 x 10^13  *  1 light year / 9.46 x 10^12 = 7.188 light years.


3 0
3 years ago
Mike wants to make meatloaf. His recipe uses a total of 7 pounds of meat. If he uses a 3 to 1 ratio of beef to pork, how much po
SSSSS [86.1K]
Total meat in the recipe  he wants to use  = 7 pounds

Beef : pork    =    3  : 1

Total pork that he will use =      \frac{1}{3+1} x 7 pounds

= 7/4 pounds

hope this helps
6 0
3 years ago
In a survey of 400 seniors, x percent said that they plan on majoring in physics. One university has used this data to estimate
azamat

Answer:

2 percent

Step-by-step explanation:

We can use two separate fractions, one representing the amount of physics majors expected and the amount of seniors expected in physics majors by the university.

\frac{400x}{66} = \frac{400}{3600}

Now cross multiply.

\frac{66*400}{400x * 3600}

x will be removed.

\frac{26400}{1320000}

Simplifying this fraction will get you \frac{1}{50}, which in percentage form, will be 2 percent.

8 0
2 years ago
Help need it…please I need it now
tino4ka555 [31]

Answer:

Here is the solution . see the attached file

4 0
3 years ago
Seven pounds of grapes cost 10.43. How much would 3 pounds cost?
KiRa [710]
To answer this we will find the unit rate by dividing. Lets do it:-

10.43 ÷ 7 = 1.49
1 pound of grapes = $1.49

CHECK OUR WORK:-

1.49 × 7 =  10.43
we were RIGHT!!!

Now lets multiply to see how much 3 pounds would cost. 

1.49 × 3 = 4.47

CHECK OUR WORK:-

4.47 ÷ 3 = 1.49
We were RIGHT!!

So, 3 pounds of grapes cost $4.47. 

Hope i helped ya!! 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The graph of f ′ (x), the derivative of f of x, is continuous for all x and consists of five line segments as shown below. Given
    9·1 answer
  • Please help with a math problem. Please explain how you got the answer
    8·1 answer
  • I need to solve cy−7=5d+3y for y, any help?
    6·2 answers
  • 3/4 ÷ 1/4 what is the answer
    14·2 answers
  • June spent $78.91 on her pizza at Mellow Mushroom. She spent $6.65 on her drinks. How much more did she spend on pizza than drin
    13·1 answer
  • Harriet brought 4 pies,which she plans to share with a group of friends.If there is exactly enough to give each member of the gr
    12·1 answer
  • The value v of your quarters in cents) is a function of n, the number of quarters you have.
    9·1 answer
  • A local business charges $20 to set up their sweatshirt printing machine with the design and $9.75 in materials per sweatshirt t
    6·1 answer
  • If each quadrilateral below is a square, find the missing measures<br><br>solve for X​
    8·1 answer
  • Mr. Crandall ordered three large pizzas
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!