Wouldn’t it be 8 1/6....I think. Because if the product is a whole number you would just add the product to the remaining whatever. So it would all together be 8 1/6 - 1/6 = 8
Answer:
Dividends = $105000
So option (c) will be correct answer
Step-by-step explanation:
We have given that Retained earning on 12/31/18 is $475000
And retained earning on 12/31/18 is $445000
Net income = $135000
Change in retained income = $475000-$445000 = $30000
We have to find dividends
We know that dividends is given by
Dividends = net income - change in retained income = $135000-$30000 = $105000
So option (c) will be correct answer
Answer:
The unit rate is $8.89 /ft².
Step-by-step explanation:
Given:
$160 for 18ft².
So, by dividing with 18
we get
.
Now, round to nearest hundredth for $8.888 is $8.89.
Therefore, the unit rate is $8.89 /ft².
You can look at -32 as being -2^5 so if you write (-2^5)^3/5 the 5's cancel out making it -2^3 which equals -8