1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mazyrski [523]
3 years ago
11

How can you tell whether the sum of two integers is positive,negative,or zero?

Mathematics
1 answer:
mario62 [17]3 years ago
5 0
  • two negative added together equals a negative  Ex:-2+-2=-4
  • two number that are the same, but are positive and negative added together equal 0   Ex: -2+2=0
  • two numbers that are positive added together equal positive  Ex:2+2=4
You might be interested in
The area of the figure is square units.
Ber [7]

from left to right

1st triangle is = 24

small rectangle is = 24

larger rectangle is = 96

final triangle is = 12

addition of above values give the area of whole figure which is = 156 units

3 0
3 years ago
8 out of 10 dentists prefer Crest toothpaste what is the ratio of dentist who dont prefer crest toothpaste than those who do?
Nata [24]

Answer:

1:4

Step-by-step explanation:

If 8/10 prefer Crest, that means 2/10 don't prefer it.

To find the ratio, put together the number that don't prefer it to the number that does:

2:8

Simplify by dividing each side by 2:

1:4

So, the ratio is 1:4

4 0
3 years ago
Lamar pays 15.60 for a pack of 6 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
soldi70 [24.7K]

Divide total price by quantity:


15.60 / 6 = 2.60

Unit price = $2.60

7 0
2 years ago
In which quadrant is the RED point? <br>This was due last week! HEEEEEEELP​
NeX [460]

Answer:

4th quadrant is the red point..

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
David used the measuring cup show to measure milk for a batch of muffins. He needs to make 12 batches of muffins for a fund rais
lozanna [386]
16x12=192
Yes, if he only uses one cup per batch
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Nancy is planning a birthday party for her co-worker,sarH. she realzes that there are 10 women and 8 men attending the office pa
    12·1 answer
  • An ugly Christmas sweater is on sale for $37.20. If the store was having a 20% sale, what is the original price of the ugly Chri
    5·2 answers
  • Manuel spent a total of $40 at the grocery store. Of this amount, he spent $36 on fruit. What percentage of the total did he spe
    12·1 answer
  • Christian used 2/3 of a bottle of soap. To determine how much soap was left, he took the original amount of x ounces and calcula
    13·1 answer
  • Which of the following is equal to g(x)?
    5·1 answer
  • Can someone help me with 13 or at least give me a formula I could use?
    5·2 answers
  • Can someone help me figure this out?
    11·2 answers
  • What is the interval of convergence for the power series the summation from n equals 1 to infinity of the product of negative n
    6·1 answer
  • Tommy went to the mall and bought a shirt for $10 and a pair of pants for $30. Their was a sales tax of 7% on his purchase. How
    11·1 answer
  • Can somebody give m and n and give an explanation?​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!