1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Over [174]
3 years ago
12

Help in geometry asap please!!

Mathematics
1 answer:
Alexeev081 [22]3 years ago
6 0
Work shown above! Answer to both is A

You might be interested in
Which set or ordered pairs represents y as a unction Or X!
Zepler [3.9K]

A relation is said to be a function when every element in the domain has one and only one distinct image in the co- domain.

In the first three options , one single element in domain has more than one image.

(-2,3), (-2, 2), (-2, 1), (-2, 0)

here -2 as an element in the domain has 3,2,1,0 has image-----> so not a function

(10, 15), (5, 1), (10, 6), (6, 10)

Here 10 , an element in the domain has 15,6 as image-----> so not a function

(-11, 2), (3,8), (3, 2), (2, 2)

Here 3, as an element in the domain has 8 and 2 as image-----> so not a function

So, OPTION D

(1,6), (2, 5), (10, 5), (-17, 8)

7 0
2 years ago
I need help quick I can’t fail I need a good grade pls help
dusya [7]
B I think I am unsure
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Veronica bought 2.1 pounds of turkey at the deli. The price of the turkey was 2.87 per pound. She also bought 4.8 pounds of ham.
Brrunno [24]

Answer:

Choose the correct answer from your choices.

Step-by-step explanation:

First, we find the price of the turkey by multiplying the weight of turkey by the price per pound.

2.1 pounds of turkey at the deli. The price of the turkey was 2.87 per pound.

2.1 lb * 2.87 $/lb = $6.03

Then, we find the price of the ham by multiplying the weight of ham by the price per pound.

She also bought 4.8 pounds of ham. The price of the ham was 2.11 per pound.

4.8 lb * 2.11 $/lb = $10.13

Now we add the two prices together.

$6.03 + $10.13 = $16.16

The total price was $16.16

6 0
3 years ago
A book costs $ 25.Marilyn bought the book during a sale 15% discount. How much did she pay for the book
blondinia [14]
The price of the discount is $25 x 0.15 = $3.75
The price of the book with discount is $25 - $3.75 = $21.25

5 0
3 years ago
for every weekend that mia does her household chores her mother gives her $9.for how many weekends does mia have to do her chore
allsm [11]
So, we'll say Mia gets $4.50 a day, since a standard weekend is two days, therefore adding up to $9 a weekend. So if Mia were to do her chores for 4 weekends, she'd have a total of $36 but not $40. So if she were to work an extra weekend, so 5 weekends, she'd have a total of $45. So you can say 5 weekends in order to earn more than $40.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • The table shows the position of four fish relative to the
    15·1 answer
  • Please help me thank you
    11·1 answer
  • I hate doing these plz help
    13·1 answer
  • Find the area of the parallelogram shown below.
    9·1 answer
  • in an experimentation social interaction 4 people will sit in 4 seats in a row, in how many ways can this be done?_____
    11·1 answer
  • Andrew can paint a 15 ft. by 18 ft. wall in 35 minutes. He had to paint ten of these walls in his house. If he started at 1:00 p
    9·2 answers
  • Square OABC is drawn on a centimetre grid. O is (0,0) A is (3,0) B is (3,3) C is (0,3) Write down how many invariant points ther
    7·1 answer
  • A submarine started 20 feet below sea level. It is now 10 feet below sea level. Which integer represents its change in depth?
    5·2 answers
  • CAN PLEASE SOMEONE GO TO MY PROFILE AND ANSWER SOME QUESTIONS, IF SOMEONE ANSWERS IT I WILL MAKE ANOTHER "QUESTION" FOR 40 POINT
    10·2 answers
  • Susan went to dinner at San Felipe and ordered the ACP for $10.99. If she paid 8% tax, what was her total cost?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!