1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kati45 [8]
3 years ago
11

Pt= 4x-6 and TQ =3x+4

Mathematics
1 answer:
iris [78.8K]3 years ago
8 0
Setup: 4x-6=3x+4 
<span>4x=3x+10 </span>
<span>1x=10 </span>
x = 10
You might be interested in
What’s the answer to number 1?
Darya [45]

Answer:

increase = New number - original number

inc % = (increase ÷ original number) *100%

Step-by-step explanation:

133 - 76 = 56

inc % = 57 ÷ 76 = 0.75

0.75*100% = 75%

7 0
2 years ago
Austin plans to watch 2 movies each month. Write an equation to represent the total number of movies that he will watch in month
DerKrebs [107]
X = m x 2. X representing amount of movies m being how many months.
3 0
2 years ago
Suppose f′(6)=5 and g′(6)=7. <br> Find h′(6) where h(x)=4f(x)+5g(x)+1.
Nimfa-mama [501]

The value of the derivative of functions h'(6) as requested in the task content is; 55.

<h3>What is the value of h'(6)?</h3>

Since it follows from the task content that the function h(x)=4f(x)+5g(x)+1.

Hence, the derivative of h(x) can be evaluated as;

h'(x)=4f'(x)+5g'(x)

On this note, by substitution, it follows that;

h'(6)=4(5)+5(7)

h'(6) = 55.

Read more on functions;

brainly.com/question/6561461

#SPJ1

3 0
2 years ago
Which of these can be written as an equation?
Katyanochek1 [597]
Your answer would be choice b
6 0
2 years ago
PLEASE HELP MEEE
STALIN [3.7K]
If there are 16 ounces in a pound, and 8 ounces costs $8, The best answer would be D. $16 per pound
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Another company offers a rate of 0.05per minute how would you find the unit rate per hour
    6·1 answer
  • Which is the best approximate solution of the system of linear equations y = 1.5x – 1 and y = 1?
    12·2 answers
  • "Part A: Solve −np − 70 &lt; 40 for n. Show your work."
    7·1 answer
  • How the heck do you do this
    12·2 answers
  • There are 6 sets of coins on the table. There is only one coin in the first set, 2 coins in the second set, 3 coins in the third
    13·1 answer
  • The sum of the measures of the angles shown is 90°.
    7·1 answer
  • I will mark brainest if it is correct<br> 1. 4x + 3 = x + 18<br> x=
    14·2 answers
  • What is the relationship between multiplying and factoring? You multiply numbers or expressions to produce a (select). You facto
    13·1 answer
  • 4) A Frozen Yogurt stand sells frozen yogurt by the ounce. A 4 ounce cup costs $5.
    6·1 answer
  • Geometry question: What are the coordinates of the image of the point (3, -11) under a dilation with a scale factor of 5 and the
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!