Answer:
To purchase 4 pairs of jeans at Fashion for all would cost you $52, while buying 4 pairs of jeans from designer pants would cost $104.
Step-by-step explanation:
Fashion for all jeans:
1=13
2=26
3=39
4=52
Designer jeans
1=26
2=52
3=78
4=104
Answer:
y = (-2/3)x-3
Step-by-step explanation:
Hello:
equation is the line is : y = ax+b a is a slope
y = (-2/3)x+b
passing through the point (−3;−1) : -1 =(-2/3)(-3)+b so : b = -3
y = (-2/3)x-3
second solution : you can verify (-3 ; -1) in the equation : y = (-2/3)x-3
Answer:
x = -6
Step-by-step explanation:
2 - 3(x + 4) = 8
=> 3(x + 4) = 2 - 8 = -6
=> x + 4 = -6/3 = -2
=> x = -2 - 4 = -6
Answer:
120
Step-by-step explanation:
We know that 36 is 30% of total items
So our equation would be 36/? = 30/100
From there we cross multiply so 36x100 = 3600
From there, we divide 3600 by 100
Therefore, your answer is 120
Answer:
22m+4
Step-by-step explanation:
Let's break it down:
13m+-1(-9m-4)
13m+(9m+4)
22m+4