1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sliva [168]
2 years ago
14

A worker’s pay for one week was $312. She worked 39 hours. How much was she paid per hour?

Mathematics
2 answers:
Volgvan2 years ago
8 0

To find out how much she earned hourly, all we need to do is divide 312 and 39

312 ÷ 39 = 8

Therefore, she was paid $8 per hour

Hope this helps!

meriva2 years ago
8 0
All you have to do is simply divide $312/39 and the answer is $8 per hour :)
You might be interested in
Han and Tyler are following a polenta recipe that uses 5 cups of water for every 2 cups of cornmeal.
Aleonysh [2.5K]

Answer:

No

Step-by-step explanation:

1. 5 cups of cornmeal=2 cups of water. Using 115 cups of cormeal would mean you need 287.5  cups of water, not 3.

3 is too little

2: If you use 5 cups of water for every 3 cups of cornmeal, for 3 cups of cornmeal you'd need like 6.5 cups of water, not that high of a number.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
+
sineoko [7]

Answer:

The answer is D.

Step-by-step explanation:

40.5 multiplied by 21 is 850.5

7 0
2 years ago
What is the mean, median, mode, and range from this data?
34kurt

Answer:

mean = 4

medin = violet

mode = light blue

range = 4

Step-by-step explanation:

mean = sum/no

mode = largest number

median = (n+1)/2th item

rnge = largest - smllest

6 0
3 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18
pishuonlain [190]

Answer:

Choice B.

Step-by-step explanation:

2.98 divided by 6 = 0.4966∞ (rounded to the nearest hundredths) 0.50

7.18 divided by 13 =  0.5523076923 (rounded to the nearest hundredths) 0.55

The difference is 5 cents.

~~~Hope this helps~~~ :)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Water flows through a pipe at a rate of 710 pints per day. Express this rate of flow in cubic feet per month. Round your answer
Snowcat [4.5K]

Answer:

356 ft³ per month.

Step-by-step explanation:

From the question,

Water flows at a rate of 710 pints per day.

We shall convert 710 pints to cubic feet (ft³).

This can be obtained as follow:

1 pint = 0.0167 ft³

Therefore,

710 pints = 710 × 0.0167 = 11.857 ft³

From the calculations made above, 710 pints is equivalent to 11.857 ft³.

Thus, we can say that water flows at a rate of 11.857 ft³ per day.

Finally, we shall determine the rate of flow of water in cubic feet per month.

Note: there are 30 days in a month.

Water flow at a rate of 11.857 ft³ per day.

Therefore, the rate of flow of water in 30 days will be = 30 × 11.857 ft³ = 356 ft³

Thus, the flow rate of water is 356 ft³ per month.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • in a school gym, the ratio of the number of boys to the number of girls was 4:3 . after 160 boys left the gym, the ratio became
    15·1 answer
  • Express the polynomial 7x + 3x + 5 in standard form
    15·1 answer
  • A: 2.86<br> B: 2.75<br> C: 2.95<br> D: 1.17
    13·2 answers
  • Jonny makes $15 per hour working at Target. He gets a bonus at the end of the month for $85. This month, he made a total of $685
    6·1 answer
  • A necklace chain cost $100,00. Beads cost $20,00 each. You spend a total of
    10·2 answers
  • 9.45 x 10^-5 In standard form
    6·1 answer
  • I need help finding the answer with step by step
    11·1 answer
  • Can y’all help me on question six?!
    15·1 answer
  • 24.783 is what percent of 75.1
    7·1 answer
  • Find the number of DEGREES rotated in a circle of radius 6 inches if an arc is created with a length of 11(pi) inches
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!