1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Amanda [17]
3 years ago
10

Sara buys asweater at a department store.The sweater cost 30 dollars

Mathematics
1 answer:
Anna71 [15]3 years ago
6 0
Thats a reasonable price for a sweater.
You might be interested in
Is 2 the solution of 4x+2=x+8
bekas [8.4K]
Yes it is the answer
7 0
3 years ago
A rectangle has a length represented by the function f(x) and a width represented by g(x).
Sveta_85 [38]

Answer:

the statement that combines the functions is P(x)

8 0
2 years ago
Please help, It's 7:54 and I'm tired.
RideAnS [48]

Answer:

I am pretty sure we are all tired but here is your answer 195

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rida and elisa are each paid by the hour. rida worked 5 1\2. hours and earned 77. elisa worked 3 3\4 HOURS AND EARNED 60. WHOSE
skad [1K]
Rida:
5 1/2 :77
5.5 : 77
Divide both sides by 5.5 to get $/hour:
1:14

Elisa:
3 3/4:60
3.75:60
Divide both sides by 3.75 to get $/hour:
1:16

16 is bigger than 14 so Elisa earns more.

Hope this helps :)

5 0
3 years ago
Is (-3,4) a solution to the equation y=3x+107<br> O A solution<br> O Not a solution
Ira Lisetskai [31]

Answer:

no

Step-by-step explanation:

its is not a solution, however if the equal sign actually looks like

\leqslant

then it would be yes

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • (6x^1) ^2 <br> Please show all work
    13·1 answer
  • Given: The streets form a rectangle with a diagonal. Casey is traveling from the grocery store to the bank. There are two possib
    10·2 answers
  • Please help out , i’ll mark the brainliest answer
    13·2 answers
  • Can someone help me pls
    9·2 answers
  • 3 out of the 20 students surveyed said fruit was their favorite snack. If there were 100 6th graders, how many would choose frui
    12·1 answer
  • I need help with number 8 please anyone?
    9·1 answer
  • Which graph best represents the equation 12x+6y=0?
    7·1 answer
  • Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. $380 for 18 ft2
    10·1 answer
  • 7) Heather records the number of winners of the three Ring Toss game in the table below.
    6·1 answer
  • Which of the following matrices is equal to 6 [-5 3 0 -4]?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!