Answer is : 2^(7/6) x^(5/3) y^(1/6)
See attachment file below.
Follow the steps...
Hope it helped!
The next is 36!!!! If you notice each time, you are adding by two more than what you were adding before. Like, 1+3=4 4+5=9 9+7=16 See?
So, 25+11=36
Answer:
x=(-2/3)
Step-by-step explanation:
(9x+13)^2=49
√(9x+13)^2=√49
9x+13=7
9x+13-13=7-13
9x=-6
9x÷9=-6/9
x=-6/9
-6/9=-2/3
Answer:
Cost of 72 ounces of grapes is $13.5
Step-by-step explanation:
In order to solve his problem, we first need to get all the values in the same units.
1 pound = 16 ounces
∴ 6 pounds= 16×6 = 96 ounces
Now by unitary method, we solve the question as follows:
price of 96 ounces of grapes = $ 18
price of 1 ounce of grapes = $ (18÷96)
∴ price of 72 ounces of grapes = $ [(18÷96)×72]
= (0.1875×72) = $ 13.5
1. 13*13*13 =2197
2. 2/5*2/5 = 4/25
3. 0.9*0.9 = 0.81