1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LuckyWell [14K]
2 years ago
7

Michael works 30 hours per week and makes $15.00 per hour. How much does he make in a 4-week month?

Mathematics
1 answer:
Wewaii [24]2 years ago
4 0

Answer:

$1,800

Step-by-step explanation:

If Michael works 30 hours a week for $15 an hour we can use the equation:

15 x 30 = 450.

Now just multiply the given answer by 4 and you're left with:

450 x 4 = 1800.

You might be interested in
A family has two cars. the first car has a fuel efficiency of 15 miles per gallon of gas and the second has a fuel efficiency of
Liula [17]
The first car needed 56.7 gallons
the second car needed 24.3 gallons
8 0
3 years ago
If my friend and i went to get ice cream, I have $30 and each ice cream is $5. What equation would help me solve this? I need an
Anna35 [415]
<h3>Hello there!</h3>

Your question asks to make an equation with the information that was given.

<h3>Answer: y = -5x + 30</h3>

In order to make an equation for your question. We would be making an equation with the formula: y = mx + b.

Formula: y = mx + b

m = change

x = amount of ice cream

b = starting value

We would need to gather the key information from the question.

Key information:

You have $30

Each ice cream cost $5

With the information above, we can make an equation for the question.

What we know is that you started with $30, so that means that 30 would be your b value (starting value).

Your equation should look like this:

y = mx + 30

Now, we know that each ice cream cost $5, but since we're paying for the ice cream, we would subtract that from our starting value. This means that our change would be -5, since we are taking away $5 each time we buy ice cream.

Your equation should look like this:

y = -5x + 30

The equation above would be the equation for your question.

We would do nothing to x but just leave it as is, since we don't know how many ice creams you're going to buy.

y = -5x + 30 should be your FINAL answer.

<h3>I hope this helps!</h3><h3>Best regards, MasterInvestor</h3>
3 0
3 years ago
2r + 3s = 14<br><br> 2( )+ 3s = 14<br><br> +3s = 14<br><br> 3s=<br> S =
Soloha48 [4]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

3s=14-2

3s=12

3s/3=12/3

s=4

5 0
2 years ago
In the number 7,777.777, how does the 7 in the hundreds place compare to the 7 in the place to its left?
Ivahew [28]
B is your answer!
hgfgjdhsghdfg
6 0
2 years ago
Write an equation that represents this comparison sentence.<br><br> 24 is 4 times as many as 6
Nana76 [90]
24 is 4 times as many as 6


6*4=24
3 0
2 years ago
Other questions:
  • A car uses on average 27 miles per gallon of gas cost $4.04 per gallon which of these following choices is closest to how much t
    9·1 answer
  • The sales tax rate for a local county is 8.5%. If an item costs $194 (before tax), how much sales tax will be due? Round answer
    9·1 answer
  • Me. And Mrs. Jefferson have a total of $5170 in the bank. At the end of the month, mr. Jefferson deposits $450 into his account,
    14·1 answer
  • What sets of numbers does -6 belong to
    7·1 answer
  • What is the measurement of ∠PQR
    9·1 answer
  • Find the missing factor B that makes the equality true. -35x^6=(-5x^2)(B)<br> B=
    11·2 answers
  • Brainiest only if you get it right
    11·2 answers
  • It is a timed quiz. 50 points. 6th-grade math. Answer the question in the picture!
    9·2 answers
  • Chan Hee bought 9.8 pounds of coffee that cost $7.45 per pound. How much did he spend on coffee?
    8·1 answer
  • Tony’s investments lost $12,545.50 in value over the past 2.5 months. On average, how much did his investments change each month
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!