I would use long division
3/4 divided by 2 1/2 is 3/10
3/10
Answer:

Step-by-step explanation:

Subtract x from both sides.


Square both sides.


Subtract x²-6x+9 from both sides.


Factor left side of the equation.

Set factors equal to 0.


Check if the solutions are extraneous or not.
Plug x as 2.

x = 2 works in the equation.
Plug x as 6.

x = 6 does not work in the equation.
$1.50 for each box
Step-by-step explanation:
$18 divided by 12 boxes = $1.50 for each box
Since it's on a 1:40 scale, you just multiply 4.4in by 40, to get 176in. That's the actual length.