1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Agata [3.3K]
3 years ago
9

Is A = 4b proportional

Mathematics
2 answers:
sukhopar [10]3 years ago
7 0

Answer:

I...think so?

if you isolate b then b = \frac{A}{4} or \frac{1}{4}

if you isolate A like already shown then A = 4b

maria [59]3 years ago
6 0

Answer:

Yes, it is proportional.

Step-by-step explanation:

Anything with "A =" is always going to be proportional.

You might be interested in
The sum of the squares of two consecutive even integers is 884. determine the integers.
Digiron [165]

Answer:

(2x+1)(1) = 84. 2x+1= 84. 2x = 83.

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
EXPERTS AND ABOVE ONLY
yawa3891 [41]
1. This must be greater than or equal to 0 (there can't be any negatives!)
8 - .5t ≥ 0.
8 ≥ .5t 
t ≤ 16
D. 

2. 4(2x-1) = 2x + 35
8x - 4 = 2x + 35
6x = 39
x = 6.5
H.

3. c = .8(x-15) = .8x-12
A.

4. m = number of marble cupcakes
s = number of strawberry shortcake cupcakes

6m + 8.5s = 391
m = 1/2s
6(.5s)+8.5s = 391
11.5s = 391
s = 34
m = 17
F.

5. B
6. Use substitution
2x + 3x = 10
5x = 10
x = 2

7.  (sorry I'm not sure!)

8. G
9. L = number of balls
B = number of bats
L + B = 100
B = 100 - L
4.5L+20B = 822
4.5L + 20(100-L) = 822
4.5L -20L + 2000 = 822
1178 = 15.5L
L = 76

10. J

8 0
3 years ago
Write the decimal 5.16 in decimal word form
VladimirAG [237]
Five and sixteen tenths, or five point sixteen
4 0
3 years ago
Tickets to a dance performance cost $9 for adults and $5 for kids. A group purchased 15 tickets and spent a total of $91. How ma
dem82 [27]

Answer:9 adult tickets and 2 kid tickets

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
He following formula is used in economics to find a factory's unit labor cost UUU, where OOO is the hourly output per worker and
Vilka [71]

Answer:

W = O/U

Step-by-step explanation:

U/1 = O/W

WU=O

W = O/U

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Giselle bought a dress for $35 and three t-shirts. She used a coupon for $2.50 off each t-shirt. The total cost can be modeled b
    6·1 answer
  • What are the solutions of 2x2 3x = -5?
    14·2 answers
  • (15y^0 x^-3 z^2/ 3x^3 y^7 z^1/2)^2
    10·1 answer
  • How the transformations of the functions f(x)=15tanx and g(x)=tanx+15 differ?
    14·2 answers
  • A corner store is selling a 30 pack of water bottles for $7. What is the unit price of a water bottle?
    10·1 answer
  • How can you solve an equation with the variable on both sides?
    11·1 answer
  • A circular cylindrical container, open at the top, and having a capacity of 24pi cubic inches, is to be manufactured. If the cos
    14·1 answer
  • Round to the underlined place​
    14·2 answers
  • Rewrite the equation by completing the square.
    13·1 answer
  • To determine how much fluid she should be replenishing with, Kimmy weighs herself before and after a 2-hour run and finds she lo
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!