1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuliya22 [10]
3 years ago
9

The density of an object never changes when the temperature of that object changes

Chemistry
1 answer:
nekit [7.7K]3 years ago
6 0
That question shoulda be true
You might be interested in
Obtain a box of breakfast cereal and read the list of ingredients. What are four chemicals from the list? a. monoglycerides b. c
GREYUIT [131]

Answer:

B. cocamide DEA

C. folic acid

D. iron

G. lauryl glucoside

5 0
3 years ago
2 HCl + Na2SO4 > 2 NaCl + H2SO4
Cerrena [4.2K]

Answer:

15

Explanation:

8 0
2 years ago
For metals like aluminum and iron, which are found naturally in nature as oxides, the refining process requires that the metals
Romashka-Z-Leto [24]

Answer:

reduced

Explanation:

To win the metallic product from the oxide, it demands that the metal be reduced.

During reduction a metal will:

  • gain electrons.
  • there would be removal of oxygen from the specie
  • there would be decrease in oxidation number of the atom
  • decrease in the number of electronegative atom surrounding the element.

The specie that is reduced will become the oxidant and reducing agent in the chemical reaction.

3 0
2 years ago
Most chemical reactions involve the evolution or absorption of heat energy. True or False
sergejj [24]

Answer:

True

Explanation:

The majority of the reactions happened with a flow of heat. When there's no heat, the reaction is adiabatic.

For no adiabatic reactions, the heat can be released (evolution) by the system, so the reaction will be exothermic, or absorbed by the system (absorption), then the reaction is called endothermic.

7 0
2 years ago
In a certain grocery store, strawberries cost $5.76 per pound ( 5.76 dollars/lb ). what is the cost per ounce? express your answ
maria [59]
$6.72/lb = $6.72/16 oz = $0.42/oz = 42 cents per ounce 

<span>RE: "numerically to the hundredths place." </span>

<span>Since, in this case, you're dealing with money, "the hundredths place" simply means, "to the nearest cent."</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The energy that moving electric charges carry is called
    7·1 answer
  • Molar mass of (NaOH)
    15·1 answer
  • Which of the following is the name given to a carbohydrate containing two monomers?
    9·2 answers
  • Nuclear energy is currently used in which three kinds of vehicles?
    13·2 answers
  • What is an atom? please answer ASAP
    6·1 answer
  • Which statement provides the best evidence that in environmental change can affect traits in later generations of an organisms p
    11·2 answers
  • Can someone help<br> Me out pls if your good at chemistry
    7·1 answer
  • Hydrogen and oxygen combining to form water is an example of a physical change.
    9·1 answer
  • QUESTION 1 (POLL)
    15·1 answer
  • Hello! What’s an electron cloud? I don’t understand why it’s distorted too :/
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!