1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
uysha [10]
3 years ago
12

Plz help need work to be shown if answered: Will make the first answer Brainliest

Mathematics
2 answers:
Molodets [167]3 years ago
6 0
The first answer. (1)
ankoles [38]3 years ago
4 0
Answer is #1

we know it’s not 2 and 4 because it needs to be less than or equal to 10 dollars, which is what 1 and 3 are.

then, it says strawberries (x) are 1.60 per pound and raspberries (y) are 1.75 per pound. out of 1 and 3, number 1 is the only one that shows that. number 3 says that strawberries are 1.75 and raspberries are 1.60, when it’s the opposite

so, correct answer is #1
You might be interested in
a rectangular mural measures 3.5ft by 5.5ft. Rosalie creates a new mural that is 1.5 ft longer. What is the perimeter of Rosalie
saveliy_v [14]

Answer:

P = length + width x 2
P = 3.5ft + 5.5ft x 2
P = 9ft x 2
P = 18ft + 1.5ft (the new mural)
P = 19.5ft

Therefore the perimeter of Rosalie's new mural is 19.5ft

6 0
2 years ago
0=4t-16t^2 Solve this please
vaieri [72.5K]

Answer:

\large\boxed{t=0\ \vee\ t=\dfrac{1}{4}}

Step-by-step explanation:

4t-16t^2=0\qquad\text{divide both sides by 4}\\\\\dfrac{4t}{4}-\dfrac{16t^2}{4}=\dfrac{0}{4}\\\\t-4t^2=0\\\\t(1-4t)=0\iff t=0\ \vee\ 1-4t=0\\\\1-4t=0\qquad\text{subtract 1 from both sides}\\\\-4t=-1\qquad\text{divide both sides by (-4)}\\\\t=\dfrac{1}{4}

7 0
3 years ago
HURRYY!
pshichka [43]
A) log (33)
B) log (7/9)

Use the log addition and subtraction rule
5 0
3 years ago
HELP NEED URGENT IN NEXT 5 MINS!!!!!! PLEASE HELP
grin007 [14]
The linear function is: g = 3n-2. Plug in values from -2 to 4 into n. Like so, G = 3(-2)-2 = g = -8. So, n(x) = -2 and g(y) = -8. And so on, and so on.

Basically, your n values are the x values.
The number you get out of the equation will be your y value.
7 0
3 years ago
Dwayne drove 18 miles to the airport to pick up his father and then returned home. On the return trip he was able to drive an av
Nesterboy [21]

Answer:

30 mph

Step-by-step explanation:

Let d = distance (in miles)

Let t = time (in hours)

Let v = average speed driving <u>to</u> the airport (in mph)

⇒ v + 15 = average speed driving <u>from</u> the airport (in mph)

Using:  distance = speed x time

\implies t=\dfrac{d}{v}

Create two equations for the journey to and from the airport, given that the distance one way is 18 miles:

\implies t=\dfrac{18}{v}  \ \ \textsf{and} \ \  t=\dfrac{18}{v+15}

We are told that the total driving time is 1 hour, so the sum of these expressions equals 1 hour:

\implies \dfrac{18}{v} +\dfrac{18}{v+15}=1

Now all we have to do is solve the equation for v:

\implies \dfrac{18(v+15)}{v(v+15)} +\dfrac{18v}{v(v+15)}=1

\implies \dfrac{18(v+15)+18v}{v(v+15)}=1

\implies 18(v+15)+18v=v(v+15)

\implies 18v+270+18v=v^2+15v

\implies v^2-21v-270=0

\implies (v-30)(v+9)=0

\implies v=30, v=-9

As v is positive, v = 30 only

So the average speed driving to the airport was 30 mph

(and the average speed driving from the airport was 45 mph)

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is value of x?<br><br><br><br> Enter your answer in the box.<br><br> x =
    12·1 answer
  • Using the distributive property, Marta multiplied the binomial (2x + 3) by the trinomial (x2 + x – 2) and got the expression bel
    12·2 answers
  • Pittsburgh international airport had approximately 714,58 passen
    7·1 answer
  • Write an equation of the line passes through the given points (6,-3),(1,2)
    9·2 answers
  • Will give brainiliest to whoever answers it and gives it step by step please help me
    13·1 answer
  • Given YZ tangent to J at point Y, and the mWYZ =104 what is the mWXY
    9·1 answer
  • Plot the ordered pair on the grid below that represents point A reflected across the x-axis when A is (-2,3)
    7·2 answers
  • Point P is located at (−2, 7), and point R is located at (1, 0). Find the y value for the point Q that is located two thirds the
    12·2 answers
  • A package of 3 pairs of insulated gloves costs $23.97. What is the unit price of the pairs of gloves? ​
    11·2 answers
  • One solution of x^2 - 64 = 0 is 8. what is the other solution​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!