1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SashulF [63]
2 years ago
5

roberts mom gave him $9 to buy groceries. she told him to buy a loaf of bread and as many quarts of milk as he could with the mo

ney she gave him. a loaf of bread costs $2.20 and a quart of milk costs 1.20. if x represents the number of quarts of milk robert buys, which inequality represents this situation
Mathematics
1 answer:
eduard2 years ago
5 0

Answer:

he can buy 5 quarts of milk

Step-by-step explanation:

You might be interested in
ASAP
rewona [7]

Answer: 90 people

Step-by-step explanation:

3 ladles per person = 150 people x 3

= 450 ladles full

450 ladles full = 5 ladles per one person = 450/5 = 90 people

8 0
3 years ago
What’s x to 5x+2 is greater than 3x+10
katovenus [111]
<h2>The value of x is  always grater than 4.</h2><h3>Therefore x = (4,∞)</h3>

Step-by-step explanation:

Given

5x+ 2 >3x+10

⇔5x - 3x >10-2

⇔2x > 8

⇔x > 4

<h3>The value of x is  always grater than 4.</h3><h3>Therefore x = (4,∞)</h3>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Beth has a bag of apples.She gives 6 apples to Natasha.Now she has 7 left.How many apples were in the bag at first?
vlabodo [156]
15 from calculations
3 0
3 years ago
Jacob and his 6 friends are at restaurant and split the bill evenly. If ecah person paid $20, what was the bill total?​
cestrela7 [59]
The bill total would be $140 because there are seven people (6 friends+Jacob) and each payed $20. (7)(20)
8 0
3 years ago
Help meeeee<br> plsssssssss
marysya [2.9K]

Answer:

18

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Question 10 is attached!<br> Thanks for all your help!!!!!
    15·2 answers
  • Help asap thank you!!!
    10·1 answer
  • Turn into a decimal 10/10 5/10​
    7·1 answer
  • What is 65% of 80x please show your work
    9·1 answer
  • I need help now 3 1/8*1 2/7
    13·1 answer
  • 1. passes through (-3. -S). slope = 2
    11·1 answer
  • Write the equation of the line that passes through the two points: (3, 1) and (7,9)​
    9·1 answer
  • Jennifer has a coupon for 25% off her entire meal of $17.89. What is the discount?
    13·2 answers
  • A 3-yard roll of wrapping paper costs $13.14. What is the price per foot?​
    8·1 answer
  • The probability that a household owns a pet is 0.55. suppose there are 5 houses on a block. assuming each household is independe
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!