1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stellarik [79]
3 years ago
8

Each child has 33 candies. If there are 31 children, how many candies are there in total?

Mathematics
1 answer:
DedPeter [7]3 years ago
4 0

Answer:

1023 candies in total

Step-by-step explanation:

33x31=1023

hope this helps

You might be interested in
In a recent survey, people were asked what their favorite meal of the day was. The percentages of people's favorite meals are sh
dangina [55]

Answer:we cant see the drop down menu so we cant answer the question!

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Given that x = 3, y = -2 and z = 0, calculate the value of each of the following algebraic expressions: 2x + y. Answer quick ple
icang [17]
2 times 3+(-2)
6-2
4. Is the cord answer
4 0
3 years ago
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
STatiana [176]

Considering High School level question, answer can be written as:


A system of 2 linear equations is [two] dimensional. It is a graph of [two] lines. The solutions can be [unique] solution if the graph intersects. [No] solution if the lines are parallel - meaning they have the same slope, or [Infinitely many] solutions if they are the same line.


Explanation:

when two lines are drawn on a two-dimensional plane then there are only three possible cases:

Case1: lines will intersect

In that case you will get a unique solution at the intersection point.


Case2: lines are parallel but don't touch each other

In that case there will be no point which lies on both lines so No solution.


Case3: lines are overlapping.

In that case all the points lies on both lines so infinitely many solutions.


6 0
3 years ago
What’s the answer of this problem
Elden [556K]

Answer:

no b 11 sq.units is the answer

3 0
2 years ago
Divide 49p in the ratio of 4:2:1
frozen [14]

4+2+1=7

49p/7=7p

4units:2units:1unit

4 times 7p=28p

2 times 7p=14p

1 times 7p=7p

divided it is

28p:14p:7p

7 0
3 years ago
Other questions:
  • One side of a triangle is half the longest side. The third side is
    13·1 answer
  • Find the value of r so that the line through (4,5) and (r,3) has a slope of 2/3
    15·1 answer
  • What number sentence shows the commutative property of addition of 9+8=17
    15·1 answer
  • A play yard is 26 ft by 29 ft. A fence is to be built around the yard. How many feet of fencing will be needed? If fencing costs
    12·1 answer
  • I need help ASAP please!!!!!!
    11·2 answers
  • What is the value of x.
    13·1 answer
  • Pls help me :)?!!!!!!!
    14·1 answer
  • Franklin had $277 to spend on nine. After buying them , he had $16 left. How much did each book cost
    15·1 answer
  • Differentiate the following with respect to x<br><br>irrelevant answers will be reported​
    12·1 answer
  • Help please thank you
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!