We know that:
48 roses costs $24
24 roses costs ?$
Step 1:
Use cross multiply
24×24=576
Last step:
Use division
576÷48=$12, so 24 roses costs $12. As a result, 24 roses costs $12. Hope it help!
Answer:
4
Step-by-step explanation:
2+2=4
A) would be the correct answer
I believe it is linear because both numbers on top and bottom go up the exact amount from the beginning to end
Chocolate to Vanilla is 5:4
5*6=30
4*6=24
30:24
So, 30 chocolate cones