1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NISA [10]
2 years ago
15

HELP 6TH GRADE MATH Enter the phrase as an algebraic expression. The product of 54 and c

Mathematics
2 answers:
max2010maxim [7]2 years ago
7 0
54c is the answer. :D
Nutka1998 [239]2 years ago
5 0

Answer:

54c

Step-by-step explanation:

The word "product" means that the operation is multiplication. So the two numbers need to be multiplied. In algebra, the way you multiply a constant and a variable is simply by putting the two next to each other with no other symbol.

You might be interested in
Pls help will mark brainliest if correct
pashok25 [27]

Answer:

its D Please put me as brain eat if correct

7 0
3 years ago
11] You buy a house for $175,000. The economy goes
DENIUS [597]

Answer:

4% of 175,000 is 7,000

7,000x 5=35,000

175,000-42,000 equals 140,000 the value of the house

7 0
2 years ago
A box of cereal states that there are 75 calories in a 34-cup serving. What is the unit rate for calories per cup? How many calo
xeze [42]
The unit rate is how many calories are in 1 cup of cereal.
Set up a proportion:
\frac{75 cal}{3/4 cup} = \frac{X cal}{1 cup}
Cross multiply and solve:
\frac{3}{4} X = 75\\ 3X=300\\X=100
There are 100 calories per cup of cereal.

To get the calories in 4 cups of cereal, simply multiply the unit rate of 100cals/cup by 4.
100*4=400
There are 400 calories in 4 cups of cereal.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What equation is equivalent to 1/3 (9x+12) + 4x + 6
Irina-Kira [14]
The answer is b, 7x+10
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do you explain a math equation?
svet-max [94.6K]
By doing doing the math question and explaining it at the same time
4 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the slope of a line perpendicular to 3x- 2y= 6
    13·2 answers
  • A gallery had 47 paintings, 75 photographs, and some sculptures. How many more paintings did the gallery have than sculptures?
    5·2 answers
  • How many math books and English books did Nicole purchase?
    15·1 answer
  • Luis bought two pieces of wax to make candles. One piece weighed 3.49 kg, and the other weighed 4.71 kg. If wax costs $1.80 per
    15·1 answer
  • Find the implied domain of the function
    14·1 answer
  • 9x - 7 = -7 will give alot of bp​
    8·1 answer
  • Q={(-2,4), (0,2), (-1,3), (4,-2)} Domain and range
    6·1 answer
  • Some one pleae help!
    9·1 answer
  • What is the measure of <2?
    8·1 answer
  • Please help me im in a rush
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!