1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
m_a_m_a [10]
2 years ago
8

Which one will fill up first?? and explain how?,​

Chemistry
2 answers:
Svetlanka [38]2 years ago
7 0

Answer:

5th fill first....

hope it's help you

soldi70 [24.7K]2 years ago
3 0

Answer:

5

Explanation:

because 2 box is close mark brainlist plss

You might be interested in
What's is the difference between relative abundance vs percent abundance
guajiro [1.7K]
Relative means you take the required amount from the actual amount which gives you the excess or abundance, its relative because you compare it to the required amount.
The percent abundance is the relative abundance as a percentage of the required amount.
Therefore % abundance= (abundance/required amount) X 100

The key difference is that percentages are standardised as a number out of 100 which allows you to compare them with other percentages without any calculations.

Hope that helps.
6 0
3 years ago
One way to ensure that scientific claims are valid is to analyze who is presenting the information: only trust information prese
Marina86 [1]

False

Explanation:

The best way to ensure scientific claims are valid is to subject them to various tests. Scientific claims has nothing to do with the body presenting them. Claims are authenticated following due scientific process.

  • Scientific method provides a way of ascertaining the validity of an assumption.
  • If the claims is not supported by the body of evidence obtained, then the claim has to be modified or refuted.
  • When the claim is consistent with various infallible proof from different sources, then it can be accepted.

Learn more:

experiments brainly.com/question/5096428

#learnwithBrainly

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 12 gallons of gasoline cost $34.68, what is the unit price per gallon?
chubhunter [2.5K]
The answer is $2.89.

Since it’s asking for the unit price of one gallon and you have the total ($34.68 and 12 gallons), you would divide $34.68 from 12, which gives you $2.89.

34.68/12 = 2.89
5 0
2 years ago
Would you sit with this person at the lunch table?
Kipish [7]

Answer:

Sure because I need more friends

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the molarity of a solution containing 501mL with 35g NaCl
Vesna [10]

Answer:

Data:

mass of solute: 35g of NaCl

m.mass of solute: 58g/mol

volume of solution: 501mL

Molarity=?

Explanation:

501ml = 0.5dm3

M= g of solute/m.mass of solute*vol of solution

M= 35/58*0.5

M=1.20

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Consider the hydrate below. FeCl3•6H2O
    15·1 answer
  • In general, ionization energy will
    12·2 answers
  • Which one of these equations is balanced? a. Zn + 2hcl --> ZnCl2 + H2 b. S8 + 24F2 --> 8SF6 
    10·1 answer
  • What type of element looes electrons easily
    6·1 answer
  • ilver bromide is used to coat ordinary black-and-white photographic film, while high-speed film uses silver iodide. (a) When 56.
    6·1 answer
  • 1.(03.02 LC)<br> Which of the following best defines weather? (3 points)
    15·1 answer
  • 6. A 3 liter solution contains 140 g of Sodium Bromide (NaBr). What is the molarity of the solution?
    11·1 answer
  • Which elements form ions that are usually colored in solid compounds and in solution? A. alkali metals B. alkaline earth metals
    6·1 answer
  • What is the conjugate acid for the base, NH4?​
    6·1 answer
  • What is the conjugate base of HC6H6O6-
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!