1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solmaris [256]
2 years ago
5

Please help with this

Mathematics
1 answer:
nika2105 [10]2 years ago
5 0

Answer:

use 2 defined points.

Lets use: (-3,0) and (0,3)

The equation is written as y = mx+b, where m is the slope and  is the y-intercept

Slope - change in y / change in x:

Slope = (3 -0) /(0- -3) = 3/3  = 1

b is the y-intercept which is the y value when x is o, which is one of the points (0,3) so b = 3

The equation becomes y = x +3

You might be interested in
a circular fountaind in a park is 30 feet in diameter. A park employee will plant marigolds around it. What is the radius of the
aksik [14]
Radius= 1/2 diameter
Radius= 1/2(30)
Radius= 30/2
Radius= 15 feet

Circumference= 2πr
C= 2(3.14)(15)
C= (6.28)(15)
C= 94.2 feet

ANSWER: Radius is 15 feet; Circumference is 94.2 feet

Hope this helps! :)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the equation of the graph shown?
WITCHER [35]

Answer:

Please take a photograph of the graph.

3 0
3 years ago
Aubrey went shopping for shrimp for her family's annual shrimp boil. Find the cost per pound. Which store has the best buy of co
denpristay [2]

Answer:

Cash Saver has the best price $13.44 per pound

Step-by-step explanation:

Lets work in oz.

PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce

CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce

Remember 16 oz in a pound

5 0
3 years ago
Devon paid for 4 pounds of bananas with a $10 bill. He got back $4.00. What was the cost of 1 pound of bananas?
musickatia [10]
4b+4=10

4b=6

b=6/4

b=$1.50
4 0
3 years ago
To make a cake, you need 2 parts flour, 2 parts sugar and 1 part eggs.
Allisa [31]

Answer:

2:1???

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • HELP WILL MARK BRAINLIEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 98 POINTS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    9·1 answer
  • Jim is climbing a mountain that has a base 150 feet above sea level. If he climbs 233 feet then descends into a cave 64 feet, ho
    14·1 answer
  • Imagine we measured the height of all the male students at a particular college. We found that the average height of men at this
    11·1 answer
  • Find the perimeter of a rectangle with a base of 24m<br> and a height of 36m.
    6·1 answer
  • A gardener has three rectangular plots that are adjacent to each other. She has 120 yards of fencing and the total area of the p
    7·1 answer
  • What is 2/3 x 6/5 ?
    14·1 answer
  • 2/9 of the students in school are 6th graders. How many students are in the school if 42 of them arr 6th graders​
    5·2 answers
  • Jajajajaja heres da pic/question
    14·2 answers
  • Which expression has a sum of 1 2/21
    10·1 answer
  • Jaxon must sell at least 49 rolls of wrapping paper to support the robotics club fundraiser. He has already sold 24 rolls of wra
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!