1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anit [1.1K]
3 years ago
14

Two planes A and B start from the same place and move in different directions making an angle of 50° between them the speed of p

lane A is 200 mph and the speed of plane B is 300 mph the two planes are blank miles apart after one hour?
Mathematics
1 answer:
Alika [10]3 years ago
4 0

Answer:

The distance between them is 230.65 miles

Step-by-step explanation:

Here we use the Cosine formula

a^2 = b^2 + c^2 - 2bc\ cos\ A\\\\a^2 = 200^2 + 300^2 - 2\times 200\times 300cos50^{\circ}\\\\= 40,000 + 90,000 - 120,000cos50^{\circ}\\\\= 130,000 - 120,000 \times 0.64\\\\= 130,000 - 76,800\\\\a^2= 53,200\\\\a = \sqrt{53,200} \\\\= 230.65\ miles\ per\ hour

Now the distance for one hour is

= 230.65 ÷ 1

= 230.65 miles

You might be interested in
Find the equation for a parabola with its focus at (0, 3) and a directrix of y = -3.
GrogVix [38]

Answer:

y = (1/12)x^2

Step-by-step explanation:

The vertex of this parabola is halfway between (0, 3) and the directrix, y = -3; that is, it's at (0, 0).

The applicable equation for this vertical parabola is 4py = x^2, where p is the distance between the vertex and the focus.  Here that distance is p = 3.

Thus, 4py = x^2 becomes 4(3)y = x^2, or 12y = x^2, or y = (1/12)x^2.

4 0
3 years ago
PLEASE HELP precal!
sergij07 [2.7K]
Check the picture below

so.. .hmmm the vertex is at the origin... and we know the parabola passes through those two points... let's use either.. say hmmm 100,-50, to get the coefficient "a"

keep in mind that, the parabolic dome is vertical, thus we use the y = a(x-h)²+k  version for parabolas, which is a vertical parabola

as opposed to x = (y-k)²+h, anyway, let's find "a"

\bf y=a(x-0)^2+0\implies y=ax^2\qquad 
\begin{cases}
x=100\\
y=-50
\end{cases}\implies -50=a100^2
\\\\\\
\cfrac{-50}{100^2}=a\implies -\cfrac{1}{200}=a
\\\\\\
thus\qquad \qquad y=-\cfrac{1}{200}x^2\implies \boxed{y=-\cfrac{x^2}{200}}

now.. .your choices, show.... a constant on the end.... a constant at the end, is just a vertical shift from the parent equation, the equation we've got above.. is just the parent equation, since we used the origin as the vertex, it has a vertical shift of 0, and thus no constant, but is basically, the same parabola, the one in the choices is just a shifted version, is all.


5 0
4 years ago
(5x-6)(-x+4) using the box method
Sophie [7]

Answer:

-5x²+26x-24

Step-by-step explanation:

(5x-6)(-x+4)

=5x(-x+4)-6(-x+4)

=-5x²+20x+6x-24

=-5x²+26x-24

4 0
3 years ago
Statewide, there are 20 full-time employees to every 3 part-time employees. If there are 250,000 full-time employees, how many p
pickupchik [31]

Divide total full time employees by 20 to find how many groups of 20 there are, then multiply that number by 3 to find total part time employees:

250,000 / 20 = 12,500

12,500 x 3 = 37,500 part time employees.

8 0
4 years ago
Help please and thank you
Marianna [84]

Answer:

1. 22

2. 8

3. 31

4. 20

5. 38

6. 22

7. 26

8. 16

9. 14

10. 28

Step-by-step explanation:

USE PEMDAS

P: Parantheses

E: exponents

D: division

A: addition

S: subtraction

and ywww

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Randolph owns an apartment complex with six units. He charges $480 per month to rent one unit. Upkeep on the building costs Rand
    11·1 answer
  • NEED help with homework
    11·1 answer
  • Help!!!!!!!!!!!! Pls
    10·1 answer
  • The price of a 3-pack of Spinners ($3) is one third the price of a dozen Fly-Boys. Write and solve a division equation to find t
    14·1 answer
  • A driver stopped to purchase 27 gallons of gas and paid $62.10. What is the unit rate for gas?
    10·2 answers
  • If someone could please help me on this it would be amazing thank you so much
    11·1 answer
  • Cecily is comparing two checking accounts. Checking account A has a monthly fee of $16 and a per-check fee of $0.08, while check
    5·1 answer
  • Write and algebraic expression:
    9·1 answer
  • Please answer correctly !!!!!!!!!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!!!
    7·1 answer
  • Plsss answer questions guys<br><br><br>just answer number 5. plsss​
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!