Answer:
A is $0.45 B is 2 ounces
Step-by-step explanation:
A when you divide the cost by the ounces or $5.40 by 12 ounces you get $0.45 per ounce.
B $0.45 times 2 equals 90 cents and you cannot go over 1 dollar.
C you should be to do along with D with this information.
Answer:
the answer to x = -1 would be x =-1, you are stating what x is, unless there is more to the question