1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dem82 [27]
3 years ago
11

Need help on this as soon as you can please

Mathematics
1 answer:
Marina CMI [18]3 years ago
8 0

Answer:

x+5

Step-by-step explanation:

4x -3x= 1x or x

115-110= 5

x+5

You might be interested in
Let z be the product of any 5 consecutive three digit odd natural numbers. When you multiply
Charra [1.4K]

Answer:

  5

Step-by-step explanation:

If x is the middle number of the 5 consecutive odd numbers, their product is ...

  x(x -2)(x +2)(x -4)(x +4) = x(x² -4)(x² -16)  = x⁵ -20x³ +64x

The first 3-digit prime is 101, so the product of that with this is ...

  101(x⁵ -20x³ +64x) = 101x⁵ -2020x³ +6464x

Since we're only interested in the units digit, we can find the mod 10 value of this to be ...

  (x⁵ +4x) mod 10

Possible units digits of x are 1, 3, 5, 7, 9, so possible units digits of this product are ...

  x(x⁴ +4) = 1(1⁴ +4) = 5

  3(3⁴ +4) = 3(1 +4) = 5 . . . . mod 10

  5(5⁴ +4) = 5(5 +4) = 5 . . . . mod 10

  7(7⁴ +4) = 7(1 +4) = 5 . . . . mod 10

  9(9⁴ +4) = 9(1 +4) = 5 . . . . mod 10

In every case, the units digit of 101z will be 5.

4 0
2 years ago
Would it be division or multiplication
miv72 [106K]
In this situation, you would use division because when you divide the number of blankets by the number of boxes, you will get how many blankets were put into each kennel. And since there were 1,110 puppy blankets and 27 boxes, divide 1,110 by 27. This will get you the answer 41. This means that there are 41 puppy blankets in each box, and so the answer is D. 41.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The Gomez family has completed 50% of a trip, They have<br> traveled 40 miles. How far is the trip?
Anettt [7]

Answer: 80 miles

Work: I just did 40 times 2 because they completed half their trip, and they need to complete 40 more miles.

<em>Happy Holidays! :)</em>

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 245 divided by 15
liraira [26]
16.33333 (just put a line over the 3 because it just keeps on going and thats what the line shows)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP PLEASE! Drag the tiles to match each measurement with an equivalent measurement.
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:

8 fluid ounces

Step-by-step explanation:

I just got it right on my quiz.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Lina bought a twenty-ounce bag of Yummios for $2.39. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
    14·1 answer
  • Find the equation of the line that contains the given point and has the given slope. P(0, 5), slope is undefined
    12·1 answer
  • Your school is having a fundraiser. You are selling candy bars that have been donated by the Hershey Company. You set a personal
    10·1 answer
  • 3(3a + 4b) + 4(2a - 5b) please answer quick​
    15·1 answer
  • Jane worked 38 hours at the grocery store last week and made $296.40. If she works three less hours this week than she did last
    12·1 answer
  • Guys help me by this hurry pls
    9·2 answers
  • The graph for the equation y = 2 x minus 2 is shown below. On a coordinate plane, a line goes through points (0, negative 2) and
    13·2 answers
  • __ is a relation that gives a single output number for every valid input number.<br> Your answer
    7·1 answer
  • Through: (3,0), parallel to y = 2/3x+1
    10·1 answer
  • Chandra and her friends bought three tubs of popcorn at the movies for t
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!