1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
likoan [24]
3 years ago
8

Both Tyrone and Albert walk to and from school every day. Qlbert has to walk 1.25 miles farther than Tyrone does each way. If Ty

rone's house id 0.6 mile from school, how far do the two boys walk altogether?​
Mathematics
1 answer:
spayn [35]3 years ago
8 0

Answer: 0.6 + 1.25 = 1.85

0.6 + 1.85 = 2.45

You might be interested in
Question 5 (1 point)
11Alexandr11 [23.1K]

Answer:

Hi there!

The answer to this question is (B) 4

Step-by-step explanation:

Using the order of operations, you first solve what it is inside of the parenthesis, which in this case is (4-2), that equals to 2.

then you need to figure out what multiply by 2 gets 8. Out of all the answer choice (B) fits perfectly.

8 0
3 years ago
X and y-intercept of y=X-5
aksik [14]
The x-intercept is when y = 0
y = x - 5 → 0 = x - 5 → x = 5

The y-intercept is when x = 0
y = x - 5 → y = 0 - 5 → y = - 5

Answer: x-intercept is (5, 0), y-intercept is (0, -5)
4 0
3 years ago
A single gram of a certain metallic substance has 0.52 g of copper and 0.25 g of zinc the remaining portion of the substance is
andrezito [222]
Ben's estimate gives 7 g of nickel; the actual amount is 8.03 g.

In 1 g of the substance, there is 0.52 g of copper and 0.25 g of zinc; this gives 
0.52+0.25 = 0.77 g of the substance.

The remaining part of the substance is nickel:
1-0.77 = 0.23 g of nickel.

Using Ben's estimate, 0.2 g of nickel per gram of substance, we have
0.2(35) = 7 g of nickel in 35 g of the substance.

The actual amount is 0.23(35) = 8.03 g of nickel in 35 g of the substance.
6 0
3 years ago
A full container of juice holds 64 fluid ounces.How many 7 fluid ounce servings of juice are in a full container?
choli [55]
There is 9 serving of 7 fluid ounces with a remainder of 1 fluid ounce 




if you meant 8 fluid ounce servings then it would be 8 servings with no remainder 
5 0
3 years ago
GIVEN: LJ || WK || AP, PL || AG.
galina1969 [7]

Answer:

∠1 ≅ ∠2 ⇒ proved down

Step-by-step explanation:

#12

In the given figure

∵ LJ // WK

∵ LP is a transversal

∵ ∠1 and ∠KWP are corresponding angles

∵ The corresponding angles are equal in measures

∴ m∠1 = m∠KWP

∴ ∠1 ≅ ∠KWP ⇒ (1)

∵ WK // AP

∵ WP is a transversal

∵ ∠KWP and ∠WPA are interior alternate angles

∵ The interior alternate angles are equal in measures

∴ m∠KWP = m∠WPA

∴ ∠KWP ≅ ∠WPA ⇒ (2)

→ From (1) and (2)

∵ ∠1 and ∠WPA are congruent to ∠KWP

∴ ∠1 and ∠WPA are congruent

∴ ∠1 ≅ ∠WPA ⇒ (3)

∵ WP // AG

∵ AP is a transversal

∵ ∠WPA and ∠2 are interior alternate angles

∵ The interior alternate angles are equal in measures

∴ m∠WPA = m∠2

∴ ∠WPA ≅ ∠2 ⇒ (4)

→ From (3) and (4)

∵ ∠1 and ∠2 are congruent to ∠WPA

∴ ∠1 and ∠2 are congruent

∴ ∠1 ≅ ∠2 ⇒ proved

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Mr. Gomez paid a total of $267 for the repairs on his car. The cost of the labor was two thirds of the total charge. Find the ch
    15·1 answer
  • You have decided that you want to be a millionaire when you retire in 44 years. If you can earn an annual return of 11.06 percen
    7·2 answers
  • Divide 120 into the ratio of 5 : 7?
    11·1 answer
  • Tickets to a movie cost $9.25 each. What is the total cost for 6 tickets? $15.25 $15.42 $46.25 $55.50
    8·2 answers
  • Square root of 90 rounded to the nearest hundredth
    14·2 answers
  • Ayo 2+8 if u answer u get brainliest
    11·2 answers
  • A bag of 7 bouncy balls cost $9.80. What is the unit price?
    12·1 answer
  • Find the volume of a cone with a
    15·1 answer
  • Estimate<br> 754÷13 <br> Hurry up please
    15·2 answers
  • Transpose for indicated variable
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!