Answer:
AB ≈ 14.3
Step-by-step explanation:
We're given <em>two sides </em>(BC and CA) and an <em>angle </em>(C)<em> between them</em>; the <em>law of cosines </em>is a good tool for calculating the third side of the triangle here. To remind you, the law of cosines tells us the relationship between the sides of a triangle with side lengths a, b, and c:

Where C is the angle between sides a and b. c is typically the side we're trying to find, so on our triangle, we have

Substituting these values into the law of cosines:

We have to write the equation of the line, in point-slope form. Given an identified point (x1, y1) as the point (-2, 2). So that means x1=-2 and y1=2
Value of slope "m" is not given so i will keep using "m" for the slope. In case value of slope m is given in the problem then you can plug that number in place of m.
Point slope formula is given by:

plug the given values into above formula :


so the required answer in point slope form is 
Answer:
slope = -4
Step-by-step explanation:
(y - y1)/(x -x1)
= ( 0 -8)/(5-3)
= -4
Answer:
5a. $1.50R + $7
5b. 14 rides
Step-by-step explanation:
5b. $28 - $7= $21/1.50= 14
He can go on 14 rides
10 lbs of apples will cost $55
How? Well...
First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.