1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fudgin [204]
2 years ago
13

100 pounds of chocolate is packaged into boxes each containing 1^1/4 pounds of chocolate. Each box is then sold for $1.75. What

is the total selling price for all of the boxes of chocolate?
Mathematics
2 answers:
sertanlavr [38]2 years ago
8 0

Answer:

$140

Step-by-step explanation:

Total Amount of chocolate = 100 Pounds

Amount of chocolate in one box = 1 1/4 Pounds =  5/4 Pounds

Number of boxes = 100/(5/4) = 80 boxes

Cost of one box = $1.75

Total selling price = 80×1.75 = 140

The total selling price for all the boxes of chocolate is $140

Ne4ueva [31]2 years ago
3 0

Answer: $140

Step-by-step explanation:

<u>Convert</u>

1 1/4 --> 1.25

<u>Solve</u>

100/1.25= 80

80*1.75= $140

You might be interested in
The multiplication property of equality could be used to solve which of the following equations?
Evgesh-ka [11]

Multiplication property of equality can be used to solve: \frac{b}{-2} = 18

Step-by-step explanation:

First of all, lets define the multiplication property of equality

The multiplication property of equality states that if one side of an equation is multiplied with any number the other side is also multiplied with the number.

Given equations are:

(x+2)(x-2) = 0\\m+7 = -12\\\frac{b}{-2} = 18\\-3+y = 7

By observing the equations we can see that only third equation has a fraction in it so it has to be multiplied with -2 for solution

\frac{b}{-2} * - 2 = 18*-2\\b = -36

Hence,

Multiplication property of equality can be used to solve: \frac{b}{-2} = 18

Keywords: Linear equation, properties

Learn more about linear equations at:

  • brainly.com/question/3375830
  • brainly.com/question/3398261

#LearnwithBrainly

7 0
3 years ago
23.79 ÷3 in long divison​
Julli [10]

Answer:

The answer would be 7.93

Brainly plz :))

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the vertex of this quadratic function?
geniusboy [140]

Answer:

C) (-3,1) is the solution

4 0
2 years ago
Hi! please help i’ll give brainliest
Readme [11.4K]

Answer:

Third option: Rocks being broken apart

Step-by-step explanation:

Have a good day :)

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the answer to this in standard form y+4=2/3(x+7)
Mnenie [13.5K]
Y=2/3x+2/3

I hope this helps!
3 0
3 years ago
Other questions:
  • PLZ ANSWER THIS IS FOR AN IMPORTANT TEST
    9·2 answers
  • Identify the coterminal angle between 0 and 360 for the angle 480
    14·1 answer
  • 4/25+1/5 in simplest form
    12·1 answer
  • Possible combination of 5 names
    10·1 answer
  • At the zoo there were 5 times as many seals as polar bears.Sue counted a total of 42 seals and polar bears.How many seals were a
    11·2 answers
  • the volume of a triangular prism is increased by a factor of 8. By what factor is the surface area increased?
    6·1 answer
  • My mom pays $48 for 16 gallons of gasoline. what is the unit rate ?
    10·1 answer
  • Graph y = 2x and find the x intercept ​<br>some help I don't get it
    12·1 answer
  • A(1)=−13<br> a(n)=a(n−1)+4<br> ​ <br> find the 2nd term in the sequence
    11·2 answers
  • axine spent 15 hours doing her homework last week. this week she spent 18 hours doing homework. she says that she spent 120% mor
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!