1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nignag [31]
2 years ago
11

elmo makes n sandwiches for a fundraiser. for each sandwich he uses b globs of peanut butter at 4 cents per glob and j blobs of

jam at 5 cents per blob. the cost of the peanut butter and jam to make all the sandwiches is $2.53. assume that b, j, and n are positive integers with n>1. what is the cost, in dollars, of the jam elmo uses to make the sandwiches?
Mathematics
1 answer:
mr_godi [17]2 years ago
5 0

The cost in dollar that Elmo used to make one sandwich is $0.23, while he spent $2.53 on all the sandwiches.

Given that:

  • He used b globs at 4 cent per glob for the peanut butter
  • He used j blobs at 4 cent per blob for the jam
  • And he made a total of n sandwiches

The equation of the n sandwiches made is represented as:

n \times (4b + 5j)=\$2.53

Express $2.53 as cents

n \times (4b + 5j)=253

The factors of 253 are 1, 11, 23, 253.

Given that n > 1, then the value of n can either be 11 or 23

Assume n = 11, then the equation becomes

11 \times (4b + 5j)=253

Divide both sides by 11

4b + 5j=23

The possible values of b and j that make the above equation to be true are:

b =2 and j = 3

This is proved as follows:

4 \times 2 + 5 \times 3=23

8 +15=23

23 = 23

Hence, the cost in dollar that Elmo used to make one sandwich is $0.23, while he spent $2.53 on all the sandwiches.

Read more about linear equations at:

brainly.com/question/14323743

You might be interested in
Plis help me!!!!!!!!!!!!!! it is very difficult for me
AlexFokin [52]

Answer:

See below ~

Step-by-step explanation:

Kindly note the 2nd equation in the above question formed will be :

2x + 4y = 20

The plotted graph is correct and it shows that the intersection of the lines (the solution) is at (2, 6), which means :

  • x (number of chickens) = 6
  • y (number of sheep) = 2
7 0
2 years ago
Kim purchased a $65.00 dress for 20% off. How much did she save?
Ainat [17]
The best thing to do here is to find ten percent, and then double it.
To do this, you divide the number you have by 10.
65.00/10= 6.50
Therefore, you've now got to multiply this by 2.
6.5*2= 13
Therefore, Kim saved $13 on the price of the dress.
Hope this helps :) 
6 0
3 years ago
What is 8690 rounded off to the neareset hundred?<br>am just asking​
Lelu [443]

Answer:

8700

Step-by-step explanation:

If it is 8,690 and you round to the nearest hundred it would add one to 90 making it 8,700

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The set of ordered pairs represents a functuon. Write a rule represents the function. (0,0),(1,6),(2,24),(3,54),(4,96)
Lubov Fominskaja [6]
It’s super self explanatory it’s right there
3 0
3 years ago
Which expression is equivalent to<br> (q^6)^2<br> q3<br> q8<br> q12<br> q36
Zepler [3.9K]
I think it’s q12 or C hope this helped
8 0
2 years ago
Other questions:
  • The answer to this problem
    5·1 answer
  • There are 120 Calories in a 3/4-cup serving of cereal. How many Calories are there in 6 cups of cereal? Enter your answer in the
    11·2 answers
  • 104. Find the inverse g for each function f.<br> a. f(x) = 1/2x-3
    9·1 answer
  • PLZZZ SEND HELPPP ANSWER QUICKK
    12·2 answers
  • learning task 2:read and analyze the given problem below on a sheet of paper.in a classroom there are five 20 -watt fluorescent
    15·1 answer
  • A small company plans to invest in a new advertising campaign. There is a 25% chance that the company will loose $10,000, a 55%
    8·1 answer
  • Find the unit rate
    12·1 answer
  • PLS ANSWER! Which movie has more consistent ages?
    12·1 answer
  • ANSWER QUICK!!
    10·1 answer
  • Please find the surface area of the <br> Prism... I will mark you brainliest
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!