128 ounces in a gallon
The pack is 33.84 ounces in total
gallon for 7=18 cents per ounce
pack for 2.39 is .07 cents per ounce
So the pack is a better deal
Answer:
10 swivels are neither bevels or dowels
Step-by-step explanation:
See the attached for explanation
Answer:
distributivity/distributive property
Answer:
Step-by-step explanation:
Price of one box = 16.40 ÷ 4 = 4.1
Price of 10 boxes = 4.1 × 10 = 41
Answer:
Aziza’s claim is incomplete. The third side must be between 4 in. and 26 in.
Step-by-step explanation:
With the Triangle Inequality Theorem, saying that the sum of lengths of any two sides of a triangle is greater than the length of the third side. With this we can develop two inequalities:
11 + 15 > x
26 > x
rewrite this as x < 26
11 + x > 15
x > 15 - 11 Subtract 11 from both sides
x > 4
Therefore, the third side can be anywhere greater than 4 inches and less than and less than 26 inches.
4 < x < 26