1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rjkz [21]
3 years ago
12

Kim S age is twice that of her sister when you add Kim's age to her sisters age of 36 how old is each sister right in equation t

hat represents the situation
Mathematics
1 answer:
Damm [24]3 years ago
6 0
 equation (s+k=36)
s=18
k=18
You might be interested in
HELP PLS ANSWER ASAP DUE TOMARROW
damaskus [11]

Answer:

they need to sell 15,000 because 42 percent of 15,00 is 6,300+2500=800

the inequality should be. 2500+0.42s≥8,800

and the number line should have a closed point on 15,000 with the line pointing to the right

6 0
3 years ago
Identify a pair of supplementary angles in the figure. answers : 2 and 4 1 and 6 1 and 5 5 and 6
Nuetrik [128]

Answer:

2 and 4

Step-by-step explanation:

This is the only one where the two angles add up to 180 degrees, aka, a straight line.

6 0
3 years ago
Marilee buys 8 bottles of apple juice for $10.What is the unit price of each bottle
Klio2033 [76]

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

divide 10/8

equals $1.25

1.25x8=$ 10

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 150% as a fraction
Helen [10]
150% as fraction is 150/100 = 15/10 = 3/2 and thats the simplest form :)))
i hope this is helpful 
have a nice day 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Someone help plz!!!
rewona [7]
20 I think good luck
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Point slope y-7=2/9x-3
    11·1 answer
  • A cake recipe requires 3 1/4 cups of flour for 13 servings and 4 1/2 cups of flour for 18 servings. How much flour is required t
    9·1 answer
  • A keyboard that costs $475 is marked<br> down 15% for a sale. How much is the<br> savings?
    6·2 answers
  • 3. Suppose U= {1,2,3,4,5,6,7,8,9,10} is the universal set and Q= {3,6,9}. What is Q'?
    7·1 answer
  • An art supply store sells posters for $9 each and picture frames for $15 each. Write an expression for the total cost of 6 poste
    11·1 answer
  • how do you find the volume to the nearest cubic in of a cone whose radius is 12 in and hieght is 15 inches
    11·2 answers
  • What is [(x^2y^3)^1/3]/ [^3 √x^2y] in exponential form?
    6·2 answers
  • I will appreciate if you answer this problem,thanks
    15·1 answer
  • The measure of the exterior angle of the triangle is °<br> .
    5·1 answer
  • Please help! I am stuck on this
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!